Copa America: Στα πέναλτι πήρε την τρίτη θέση η Ουρουγουάη επί του Καναδά (vids)

Metrosport Team14 Ιουλίου 2024

Η Ουρουγουάη κατέκτησε τον μικρό τελικό του Copa America και την τρίτη θέση επικρατώντας του Καναδά.

Μετά το 2-2 της κανονικής διάρκειας του αγώνα, οι Ουρουγουανοί κέρδισε 4-3 στα πέναλτι.

Μπορεί να ήταν ο μικρός τελικός του Copa America, όμως ήταν συγκλονιστικός, καθώς Ουρουγουάη και Καναδάς έδωσαν στο κοινό ένα εντυπωσιακό 90λεπτο με ανατροπές και τη διαδικασία των πέναλτι όπου κρίθηκαν όλα.

Η Ουρουγουάη προηγήθηκε στον αγώνα μόλις στο 8ο λεπτό με τον Ροντρίγκο Μπετανκούρ, αλλά ο Καναδάς βρήκε νωρίς «απάντηση» ισοφαρίζοντας στο 22’ με τον Ισμαΐλ Κονέ σε 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Καναδάς έφτασε κοντά στη νίκη, με τον Τζόναθαν Ντέιβιντ να σημειώνει το 2-1 στο 80ο λεπτό, όμως στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λουίς Σουάρες ισοφάρισε στο 2-2 που ήταν το αποτέλεσμα της κανονικής διάρκειας, δίνοντας στην Ουρουγουάη δεύτερη ευκαιρία για την τελική επικράτηση.

Στη διαδικασία των πέναλτι ο Ροσέτ αντέδρασε σωστά στην εκτέλεση του Κονέ και ο Αλφόνσο Ντέιβις ήταν ο μοιραίος για τον Καναδά βρίσκοντας οριζόντιο δοκάρι σε εκτέλεση Πανένκα, ενώ όλοι οι Ουρουγουανοί ήταν εύστοχοι.