Τεράστιο διπλό της Χιρόνα επί της Μπαρτσελόνα, ανέβηκε μόνη πρώτη!

Δημήτρης Καλαϊτζής11 Δεκεμβρίου 2023

Η Χιρόνα δεν λέει να πέσει από την κορυφή! Η απίστευτη ομάδα του Μίτσελ υπέταξε με 4-2 την Μπαρτσελόνα εκτός έδρας και διατηρήθηκε στο ρετιρέ και στο +2 από τη Ρεάλ, ενώ αύξησε στους επτά βαθμούς τη διαφορά της από τους ''μπλαουγκράνα''.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και ευτύχησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Ντόβμπικ στο 12΄. Ωστόσο, η χαρά τους κράτησε μόλις επτά λεπτά, καθώς η ομάδα του Τσάβι ισοφάρισε σε 1-1 με τον Λεβαντόφσκι στο 19΄.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Χιρόνα πήρε εκ νέου προβάδισμα, αυτή τη φορά με σκόρερ τον Ορτέγκα.

Η ομάδα του Μίτσελ πήρε αέρα δύο τερμάτων με τον Φερνάντες στο 80΄, ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-3 με τον Γκουντογάν στο 92΄.

Το τελικό 2-4 διαμόρφωσε ο Στουάνι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.