Στον τελικό της Elite League ο Ηρακλής!

Metrosport Team17 Μαΐου 2024

Κάνοντας μια μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε την πρόκριση στον τελικό της Elite League ο Ηρακλής επικρατώντας με 80-73 του Ερμή Σχηματαρίου.

Καλάθι καλάθι πήγαιναν οι δυο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά ο Γηραιός κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στη δεύτερη περίοδο και να προηγηθεί ακόμη και με 43-30. Ο Ερμής με καλές επιλογές σε άμυνα και επίθεση μείωσε το σκορ στο -5 πριν οι δυο ομάδες βρεθούν στα αποδυτήρια.

Οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους σκορ 5-13 πήραν το προβάδισμα και προηγήθηκαν με 48-52 πέντε λεπτά πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου. Ο Ηρακλής έτρεξε ένα σερί 4-0 και ισοφάρισε (52-52) αλλά ο Ερμής βρήκε τις λύσεις και έκλεισε την περίοδο στο +4.

Στην τελευταία περίοδο ο Ηρακλής έκανε την αντεπίθεση του και κατάφερε να πλησιάσει στους δυο (71-73) με τον Παπαρέγκα 2.32 πριν το φινάλε ενώ ισοφάρισε (73-73).

Στη συνέχεια, ο Μαστρογιαννόπουλος με τρίποντο έβαλε τον Ηρακλή μπροστά με 76-73 1.23 πριν το φινάλε της αναμέτρησης ενώ ο Κάρι ανέβασε τη διαφορά στο +7 με καλάθι και φάουλ. Η άμυνα του Γηραιού «σκέπασε» το καλάθι στο τελευταίο λεπτό και η πλάστιγγα έγειρε προς τους γηπεδούχους.

Στο τέλος της αναμέτρησης οι παίκτες της ομάδας έγιναν ένα με την ομάδα πανηγυρίζοντας για τη νίκη που δίνει την ευκαιρία στην ομάδα να διεκδικήσει την άνοδο του στην Α1.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Θεονάς Χατζημπαλίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-19, 43-38, 54-58, 80-73

ΗΡΑΚΛΗΣ (Αγγέλου): Παπαρέγκας 11 (4 ριμπάουντ), Σοκ 4, Αλτίνης, Πουλιανίτης 2, Πράπας, Ταχυρίδης, Μαλέσεβιτς 18 (8 ριμπάουντ), Σπρίντζιος 2, Κάρι 20 (3 ριμπάουντ), Κώττας 6 (7 ριμπάουντ), Σαρικόπουλος 2 (5 ριμπάουντ), Μαστρογιαννόπουλος 15 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Σίσκος): ΜακΚίσικ 8 (6 ασίστ), Γράβας 6 (5 ριμπάουντ), Ιωάννου, Κωστόπουλος 2, Μπολάτογλου 5 (3 ριμπάουντ), Αγγελή, Μαργέλης 3 (2 ριμπάουντ), Ουγκοτσούκου 20 (10 ριμπάουντ), Γερομιχαλός 29 (6/12 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ζορμπάς, Μητσιμπόνας, Μούντριχας