Στέφανος Τσιτσιπάς: Πρόκριση στον ημιτελικό του Gstaad Open

Metrosport Team19 Ιουλίου 2024

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του και κόντρα στον Ιταλό, Φονίνι, Νο80 της παγκόσμιας κατάταξης, αφού πανηγύρισε τη νίκη χωρίς να «απειληθεί» ιδιαίτερα με 2-0 σετ.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έκανε μπρέικ στο πρώτο σέρβις γκέιμ του αντιπάλου του και πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο ματς.

Δεν τα «έχασε» μάλιστα ούτε όταν ο Φονίνι ισοφάρισε με δικό του μπρέικ και βρήκε ένα δεύτερο για να «κλείσει» το πρώτο σετ με 6-4 και να φθάσει στο 1-0 στο ματς. Στο δεύτερο σετ η εικόνα του αγώνα ήταν παρόμοια, αφού ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρήκε και πάλι πρώτος ένα μπρέικ, για να προηγηθεί με 3-1 και ο Φονίνι «απάντησε» με δικό του μπρέικ αμέσως μετά, αλλά δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί.

Το No12 της παγκόσμιας κατάταξης βρήκε ακόμη δύο μπρέικ μέχρι το φινάλε του σετ και το πήρε με 6-3, για να πανηγυρίσει τη νίκη με 2-0 και την πρόκριση στα ημιτελικά του Gstaad Open.