Mundobasket 2023: Υπερηχητικός Καναδάς, διέλυσε με 101-75 τη Λετονία

Metrosport Team29 Αυγούστου 2023

Ο Κανάδας ήταν υπερηχητικός στο τρίτο του παιχνίδι και διατήρησε το απόλυτο (3-0), επικρατώντας με σκορ 101-75 κόντρα στη Λετονία (2-1). Αμφότερες είχαν ήδη πάρει την πρόκριση από τον όμιλο Η.

Οι Λετονοί άντεξαν για ένα ημίχρονο, καθώς κέρδιζαν με 23-13 στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά έχαναν με 43-42 στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο Καναδάς πάτησε το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, είχε όπλο του τα επιθετικά ριμπάουντ και τα εύστοχα τρίποντα αύξησαν τη διαφορά στο +10 (67-57) στο τρίτο δεκάλεπτο. Το καλό όμως το είχαν αφήσει για το τέλος. Στην τέταρτη περίοδο ήταν τρομεροί επιθετικά και με επιμέρους 34-18 έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη.

Ο Σάι Γκίλτζιους - Αλεξάντερ έδωσε μία εξαιρετική παράσταση με 27 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν επίσης οι Αλεξάντερ-Γουόκερ (14), Μπάρετ (14π.) και Ολίνικ (15π., 6 ριμπ., 4 ασίστ). Από τους Λετονούς ξεχώρισε ο Κούρουτς με νταμπλ νταμπλ (14 πόντους, 10 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 43-42, 67-57, 101-75