Λύγισε από το Περιστέρι και κατέλαβε την τέταρτη θέση ο Άρης

Δημήτρης Καλαϊτζής29 Σεπτεμβρίου 2024

Ο Άρης παρότι ήταν μπροστά στο σκορ στο πρώτο μέρος, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, γνωρίζοντας την ήττα από το Περιστέρι (69-73) που πανηγύρισε την τρίτη θέση στο Super Cup που έλαβε χώρα στη Ρόδο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Νεοκλής Αβδάλας, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους σε 28 λεπτά.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τον Άρη στο παιχνίδι με το Περιστέρι, καθώς αρχικά προηγήθηκε με 5-0 και στη συνέχεια με 12-3. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και το προβάδισμα στο σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τρομερό buzzer beater του Τολιόπουλου (25-16).

Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνά τους, βρήκαν λύσεις στην επίθεση και έξω από τα 6.75 και κατέβασαν τη διαφορά στο καλάθι (41-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με το Περιστέρι να παίρνει στο τέλος το προβάδισμα.

Η νίκη κρίθηκε στην τελευταία περίοδο, με τον Λιμνιάδη να δίνει χρόνο συμμετοχής στους Αβδάλα, Σταυρακόπουλο και Ζούγρη και οι νεαροί τον έβγαλαν ασπροπρόσωπο και έτσι το Περιστέρι πήρε τη νίκη και την τρίτη θέση στο Super Cup.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-16, 41-39, 55-57, 69-73

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Μπανκς 5 (3 ριμπάουντ), Νόλεϊ 5, Ντε Τζούλιους 11 (4 ριμπάουντ), Γούντμπερι 6, Μαντζούκας 7 (6 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 22 (5/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 2, Γκιουζέλης, Μποχωρίδης 5 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κλέι, Πουρλίδας, Ρόμπερτς 6

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Λιμνιάτης): Πουλιανίτης 7 (4 ριμπάουντ), Αβδάλας 17 (1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πάτον 8 (7 ριμπάουντ), Κάρμπερι 2, Έντι 13 (3/4 τρίποντα), Κόφεϊ 4 (4 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος, Πάπας 9 (2/6 τρίποντα), Σταυρακόπουλος 9 (2/2 τρίποντα), Τσουργιάννης, Χάρις, Ζούγρης 4