Κατέβασε ρολά ο Πόουπ και η Νιουκάστλ πήρε βαθμό στο «Σαν Σίρο»

Πέτρος Χαριζακλής19 Σεπτεμβρίου 2023

Στην επιστροφή της στο Τσάμπιονς Λιγκ μετά από 21 χρόνια, η Νιουκάστλ πήρε έναν πολύτιμο βαθμό στην έδρα της Μίλαν αποσπώντας «λευκή» ισοπαλία.

Οι «καρακάξες» είχαν σε τρομερή μέρα τον τερματοφύλακα που έκανε 7 αποκρούσεις και κατέβασε τα ρολά προς τους παίκτες του Πιόλι. Η Μίλαν είχε 25 τελικές (8 στην εστία) αλλά δεν κατάφερε να τις αξιοποιήσει και έμεινε με την πίκρα του ενός βαθμού.

Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ο Άγγλος κίπερ έκανε πέντε αποκρούσεις μην επιτρέποντας στους Μιλανέζους να χαρούν.

Ζορίστηκε για ένα ημίχρονο στην Ελβετία

Η Λειψία ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Τσάμπιονς Λιγκ, κερδίζοντας με 3-1 τη Γιουνγκ Μπόις. Η γερμανική ομάδα ζορίστηκε στο πρώτο ημίχρονο (1-1), όμως στο δεύτερο δημιούργησε ακόμη περισσότερες ευκαιρίες, πέτυχε άλλα δύο γκολ και πήρε τελικά τη νίκη.

Το 0-1 πέτυχε μόλις στο 3ο λεπτό ο Σιμακάν και έδωσε το προβάδισμα στη Λειψία.

Η ελβετική ομάδα ισοφάρισε στο 33' με ξερό σουτ από τον Ελία.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λειψία ανέβασε την απόδοσή της και στο 73ο λεπτό ο Σλάγκερ με μακρινό σουτ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 92ο λεπτό ο Σέσκο με υπέροχο πλασέ, έχοντας μπει αλλαγή στα μισά του δευτέρου μέρους.