Euroleague: Ήττα για τον Παναθηναϊκό από τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας

Metrosport Team02 Φεβρουαρίου 2024

Βήμα πίσω έκανε ο Παναθηναϊκός που γνώρισε την ήττα στο Κάουνας από τη Ζαλγκίρις για την 25η αγωνιστική της Turkish Airlines Euroleague.

Με το αποτέλεσμα αυτό, οι «πράσινοι» έπεσαν στο 15-10 και το παιχνίδι με τη Φενέρμπαχτσε στο ΟΑΚΑ την επόμενη εβδομάδα απέκτησε ακόμα πιο μεγάλη κρισιμότητα στη μάχη για την τετράδα και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Στον αντίποδα, η Ζαλγκίρις του Αντρέα Τρινκιέρι με τρεις νίκες στα τέσσερα τελευταία ματς της ανέβηκε στο 10-15 και πλέον κάνει την ύστατη προσπάθεια για να προλάβει το «τρένο» του Play-In.

Κορυφαίος για τη Ζαλγκίρις ο Κίναν Έβανς που τελείωσε το ματς με 24 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα. Διψήφιοι και οι Εντγκάρας Ουλανόβας (12π.), Λαουρίνας Μπιρούτις (12π.) και Ρόλαντ Σμιτς (10π.).

Για τον Παναθηναϊκός, ο Κέντρικ Ναν έκανε νέο ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα (26π.), αλλά είχε και 7 λάθη.

Ο αγώνας

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο που έληξε ισόπαλο (25-25) μετά από μεγάλη μάχη και εναλλαγές στο προβάδισμα για τις δύο ομάδες, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 6 (27-33) στο 14’. ¨όμως με τους Έβανς και Σάμνερ, οι Λιθουανοί ανέτρεψαν την κατάσταση και πήγαν αυτοί στο ημίχρονο με δικό τους +6 (44-38).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στην τρίτη περίοδο με μπροστάρη τον Έβανς και προηγήθηκαν με 59-52. Ο Ναν με τετράποντο ροκάνισε τη διαφορά στους τρεις (59-56) αλλά η Ζαλγκίρις απάντησε με ένα 5-0 με Σμιτς και Χέις για το 64-56 του 30’.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε με την άμυνα να γυρίσει το ματς αλλά ο Βιλντόζα ήταν άστοχος στην επίθεση. Με καλάθια από Μπιρούτις και Μπουτκεβίτσιους, η Ζαλγκίρις πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (68-58 στο 14’). Το «τριφύλλι» μείωσε στους 7 (74-67) με τον Ναν αλλά ένα άστοχο τρίποντο του Ερνανγκόμεθ και ένα λάθος του Αμερικανού γκαρντ έβαλαν τέλος στις ελπίδες για ανατροπή και η Ζαλγκίρις πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 80-68.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 44-38, 64-56, 80-68