Conference League: Άνετη νίκη για Γκιμαράες-Διπλό η Ραπίντ στην Κωνσταντινούπολη

Metrosport Team02 Οκτωβρίου 2024

Η Γκιμαράες κέρδισε με 3-0 της Τσέλιε στην πρώτη αγωνιστική της League Phase του Conference League.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο έβδομο λεπτό με τον Σαμού ενώ διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Ντα Σίλβα Κούνια στο 36'. Συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης και να ασκούν να πίεση στην αντίπαλη περιοχή φτάνοντας και σε ένα τρίτο τέρμα στο 62ο λεπτό με τον Τιάγκο Σίλβα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μάτκο.

Εξαιρετικό παιχνίδι ανάμεσα σε Μπασκακσεχίρ και Ραπίντι Βιέννης. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δυο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Λουίς Σάουμπ αλλά είδαν τον Πίατεκ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-1. Η Ραπίντ μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μέρος και στο 46ο λεπτό πήρε εκ νέου το προβάδισμα με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Σάουμπ.