Υπέταξε τον Ολυμπιακό η Κ17 του ΠΑΟΚ

Δημήτρης Καλαϊτζής19 Νοεμβρίου 2022

Ο πρώτος τελικός της Κ17 βάφτηκε ασπρόμαυρος, καθώς ο ΠΑΟΚ νίκησε με 2-1 τον Ολυμπιακό εξασφαλίζοντας μια θέση στο Final Four του Πρωταθλήματος.

Παρότι ο Δικέφαλος έμεινε πίσω στο σκορ, ανέκαμψε, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση και με γκολ στο 115΄ πήρε τη νίκη.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, μετά από ένα στείρο πρώτο μέρος, ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Από εκείνη τη στιγμή και μετά ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο του αγώνα ενώ κέρδισε την αποβολή του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού. Και στο 86΄ έφτασε στην ισοφάριση με την κεφαλιά του Χατσίδη έπειτα από την σέντρα του Κεσίδη.

Κάπως έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί και να καταφέρνει τελικά να μετουσιώσει σε άλλο ένα γκολ την υπεροχή του.

Στο 115΄ ο Παπαγεωργίου βρήκε ωραία τον Τσομπάνη κι αυτός πλάσαρε για το τελικό 2-1.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Τσιντσόλης, Τσιότας (57′ Τσομπάνης), Πολυκράτης, Πανικίδης, Κοσίδης (98′ Καλιόγλου), Σνάουτσνερ, Κεσίδης, Παπαγεωργίου, Χατσίδης, Καραϊωάννου (72′ Καλαϊτσίδης), Πολιτάκης (106′ Βρύζας).