Volley League: Κακό ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ, ηττήθηκε με 3-1 από τον Παναθηναϊκό

Metrosport Team27 Οκτωβρίου 2024

Θέαμα με το καλημέρα πρόσφερε η Volley League, με το ντέρμπι της αγωνιστικής να αναδεικνύει νικητή τον Παναθηναϊκό, ο οποίος «άλωσε» του PAOK Sports Arena και επικράτησε με 3-1 έναντι στου ΠΑΟΚ, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Η αυλαία άνοιξε με μια πολλά υποσχόμενη αναμέτρηση, από το πρώτο κιόλας σετ  με τις δυο ομάδες να παίρνουν το προβάδισμα εναλλάξ. Παρά την απόπειρα των γηπεδούχων να μειώσουν στο σκορ οι «πράσινοι» κατάφεραν να κάνουν το 1-0 στα σετ με 25-21.

Ωστόσο, στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ είχε το πάνω χέρι και κατάφερε να κάνει το 1-1, παρά την προσπάθεια των «πράσινων» να κάνουν την ανατροπή.

Στο τέλος όμως,  ο Παναθηναικός πάτησε τέρμα τα γκάζια και στην κρισιμότερη καμπή της αναμέτρησης  ήταν μερικούς πόντους μακριά από τη νίκη χάρη στους Πρωτοψάλτη,  Βουλκίδη και  Νίλσεν. Ο δρόμος πλέον δεν είχε γυρισμό και ο Παναθηναϊκός έφτασε σε άνετη επικράτηση (14-25) για το τελικό 3-1 στα σετ.