Βόλεϊ: Έσπασε το ρόδι ο ΠΑΟΚ, 3-0 τον Πήγασο Πολίχνης

Metrosport Team26 Νοεμβρίου 2023

Την παρθενική του νίκη στην φετινή Volley League πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε άνετα του Πήγασου Πολίχνης στο Παλατάκι με 3-0 με κορυφαίο τον Κοκκινάκη ως ακραίο, για την 4η αγωνιστική.

Ο Πήγασος μπήκε καλά στο ματς και με δύο άσσους του Καπετανίδη προηγήθηκε με 4-5, με τον Ντεν Ντρις όμως να απαντά με τον ίδιο τρόπο για τον ΠΑΟΚ και να του δίνει βραχεία κεφαλή με 8-6.

Με νέο άσσο του Δικεφάλου, από τον Φαν Χάρντερεν αυτή την φορά, οι «ασπρόμαυροι» πήγαν στο +4 με 14-10, ενώ ο Κοκκινάκης με δύο σερί άσους έστειλε το σύνολο του Μιλενκόσκι στο 19-14. Με αρκετή ευκολία και πρώτο χρόνο του Τακουρίδη, ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-0 με 25-19 και μπήκε σε θέση οδηγού.

Σαρωτικό ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ, καθώς τα σερβίς του Κοκκινάκη δημιούργησαν μεγάλο θέμα στην υποδοχή του Πήγασου, γεγονός που έβαλε από νωρίς τον Δικέφαλο σε θέση οδηγού με 8-0.

Οι ασπρόμαυροι συνέχισαν με το πόδι στο... γκάζι (14-5), αλλά η αντίπαλη ομάδα κατάφερε να εκμεταλλευτεί την χαλάρωση του ΠΑΟΚ και να μειώσει σε 23-18, αλλά οι ασπρόμαυροι με επίθεση του Κοκκινάκη και πρώτο χρόνο του Γάτση έκαναν το 2-0 με 25-19.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλά στο τρίτο σετ ψάχνοντας την αντίδραση και πήραν προβάδισμα με 3-5, αλλά ο ΠΑΟΚ με Ντεν Ντρις και Κοκκινάκη να αποτελούν επιθετικές λύσεις προσπέρασε με 8-6 και 10-8.

Με εκπληκτικές άμυνες οι κυπελλούχοι ξέφυγαν με 16-9 και 20-10, για να «καθαρίσουν» άνετα το σετ και το παιχνίδι με 25-12 και 3-0.

Τα σετ: 25-19, 25-19, 25-12