Τουρνουά Ξιφασκίας, Σκόπια: Αργυρό μετάλλιο για την Ελλάδα και τον Γραμματικό

Metrosport Team05 Νοεμβρίου 2023

Ο ξιφομάχος Νικόλαος – Κωνσταντίνος Γραμματικός, αθλητής του Αθλητικού Συλλόγου «Α.Σ. Ξιφομάχος», πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο 8ο Διεθνές Τουρνουά Ξιφασκίας, στην κατηγορία Κ14, που διοργανώθηκε στα Σκόπια το Σάββατο (4/11) και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο.

Νίκησε και στους πέντε αγώνες των προκριματικών και ακολούθως επιβλήθηκε του Κροάτη αντιπάλου του, στην φάση των «16». Έπειτα, επικράτησε του αντιπάλου του από την Σερβία στα προημιτελικά και του αντιπάλου του από τα Σκόπια στον ημιτελικό. Στον τελικό κόντρα στον αθλητή από την Βουλγαρία δεν κέρδισε το χρυσό μετάλλιο για μόλις ένα χτύπημα (15 -14).

Ο αθλητής στάθηκε επάξια σε αυτήν την μεγάλη διοργάνωση νικώντας αθλητές που εκπροσωπούν χώρες με τεράστια ιστορία στο χώρο της ξιφασκίας, όπως η Κροατία και η Σερβία, και κατάφερε να κατακτήσει τη δεύτερη θέση και να χαρίσει στη χώρα μας ένα ακόμη μετάλλιο.