Τεσσάρα της Ρεάλ στη Βιγιαρέαλ και ξανά στην κορυφή της Λα Λίγκα!

Πέτρος Χαριζακλής17 Δεκεμβρίου 2023

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση, η Ρεάλ Μαδρίτης σκόρπισε με 4-1 τη Βιγιαρεάλ και ανέβηκε ξανά στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος, έστω και προσωρινά. Αντιθέτως, το «κίτρινο υποβρύχιο» έμεινε στη 14η θέση, μόλις στο +1 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι «μερένχες» βρέθηκαν σε εξαιρετική μέρα, πέτυχαν δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο και αύξησαν τη διαφορά τους από την Μπαρτσελόνα στους επτά βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε για τη «βασίλισσα» ο Μπέλινγκχαμ στο 25ο λεπτό ενώ δώδεκα λεπτά αργότερα ο Ροντρίγκο πέτυχε το 2-0.

Στο 54ο λεπτό ο Μοράλες μείωσε προσωρινά για τους φιλοξενούμενους, όμως η Ρεάλ δεν είχε όρεξη για «γκέλα». Πέτυχε δύο ακόμη γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά (64'-68') και «καθάρισε» τη νίκη. Το 3-1 πέτυχε ο Ντίαζ, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Λούκα Μόντριτς.