Τεράστιος Χρήστου: Ασημένιο μετάλλιο στα 200μ. ύπτιο !

Δημήτρης Καλαϊτζής01 Αυγούστου 2024

Το δεύτερο μετάλλιο για την Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού είναι γεγονός! Ο Απόστολος Χρήστου τερμάτισε δεύτερος στον μεγάλο τελικό των 200μ. ύπτιο και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο!

Ο Έλληνας αθλητής έχασε το χρυσό μετάλλιο για τρία εκατοστά από τον Ούγγρο Χούμπερτ Κος!

«Δεν έχω συνειδητοποιήσει τι έχω καταφέρει. Σε τρεις μέρες πήγα από την κόλαση, στον παράδεισο. Απίστευτη εναλλαγή συναισθημάτων. Δεν μπορώ να πιστέψω τι έχω καταφέρει. Στο τέλος έμεινα από δυνάμεις και έχασα για λίγο το χρυσό. Τώρα τα 200μ. θα γίνει το αγαπημένο μου», ανέφερε μεταξύ άλλων στην κάμερα της ΕΡΤ ο Ασημένιος Ολυμπιονίκης μας!

Το αργυρό μετάλλιο αποτελεί το δεύτερο για την ελληνική αποστολή, μετά το χάλκινο μετάλλιο του Θόδωρου Τσελίδη στο τζούντο.

Επιπλέον, ο Έλληνας πρωταθλητής της κολύμβησης, προσέφερε στη χώρα το 123ο μετάλλιο στην ευρύτερη ιστορία της σε Ολυμπιακούς Αγώνες από το 1896 μέχρι και σήμερα.