Τεράστιο διπλό ο ΠΑΟΚ στο Περιστέρι

Δημήτρης Καλαϊτζής05 Οκτωβρίου 2024

Ο ΠΑΟΚ κόντρα στα προγνωστικά κατάφερε να φύγει με ένα σπουδαίο διπλό από το Περιστέρι (72-80) για την πρώτη αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο Δικέφαλος κάνοντας ένα εξαιρετικό δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο και παρά τις...τάσεις αυτοκτονίας στην τελευταία περίοδο πήρε μία σπουδαία νίκη που θα του δώσει μεγαλύτερη ώθηση και ψυχολογία για τη συνέχεια σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και πήραν από νωρίς ένα μικρό προβάδισμα έξι πόντων (12-6) στο 5΄. Στη συνέχεια, ο Δικέφαλος ισορρόπησε και πέρασε μπροστά με 17-18, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε προηγούμενο το Περιστέρι με 20-18.

Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες πήγαιναν καλάθι-καλάθι και προς τα μέσα του δεκαλέπτου οι «ασπρόμαυροι» φόρτσαραν και πήγαν στα αποδυτήρια στο +9 (37-46).

Όπως τελείωσε το ημίχρονο, έτσι άρχισε την τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ. Οι παίκτες του Καντσελιέρι ήταν ασταμάτητοι έξω από τα 6.75 και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +16 (53-69), ενώ έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +14 (55-69).

Και εκεί που έδειχναν ότι η αναμέτρηση είχε κριθεί το Περιστέρι με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 13-2 έριξε τη διαφορά στους τρεις (68-71) στο 36΄.

Στα τελευταία τρία εναπομείναντα λεπτά του αγώνα έσπασαν καρδιές όμως ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ψύχραιμος και κατάφερε να πάρει μία παλικαρίσια νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 37,46, 55-69, 72-80

Περιστέρι (Λιμνιάτης): Κόφεϊ 6, Πάπας 9 (1/6 τρίποντα), Πουλιανίτης 5, Πάτον 10 (8 ριμπάουντ), Κάρμπερι 8 (4 ασίστ), Παπαγεωργίου, Σταυρακόπουλος, Τσουργιάννης, Αβδάλας 5, Χάρις 20 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Έντι 4, Ζουγρης 5.

ΠΑΟΚ (Καντσελιέρι): Άπσον 6, Περσίδης 3, Μπάρτλεϊ 17, Ρέινολντς 2, Κρούζερ 19 (4/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λέφας, Χέντερσον 18 (5/10 τρίποντα), Φόρεστερ 6 (8 ριμπάουντ), Ιατρίδης, Κατσίβελης 6, Σκουλαριώτης, Παπαδάκης 3.