Τένις: Νίκη για τα αδέρφια Τσιτσιπά στο Μονακό

Metrosport Team10 Απριλίου 2023

Με νίκη ξεκίνησαν τα αδέρφια Τσιτσιπά στο διπλό στο τουρνουά στο Μόντε Κάρλο επικρατώντας των Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ και Χούμπερτ Χούρκατς με 2-1 σετ (7-6 {3}, 6-7 {4}, 10-5) σε μία ώρα και 46 λεπτά αγώνα.

Έτσι προκρίθηκαν στον δεύτερο γύρο του τουρνουά όπου θα αντιμετωπίσουν τους Μαρσέλο Αρεβάλο και Ζαν Ζουλιάν Ροζέ.

Τα αδέρφια Τσιτσιπά πήραν νίκη για τρίτη διαδοχική χρονιά στο 1000άρι του Monte-Carlo, καθώς είχαν πετύχει την πρώτη τους νίκη γενικά σε ένα Masters στο Μονακό το 2021, ενώ στον 2ο γύρο προκρίθηκαν και το 2022.

Στέφανος και Πέτρος Τσιτσιπάς κατέκτησαν το πρώτο σετ στο tie-break, κάτι που έκαναν και οι αντίπαλοί τους και οδήγησαν το παιχνίδι στο match tie break.

Εκεί οι Έλληνες αθλητές κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 3-1, κάνοντας δεύτερο mini - break για το 8-5. Τόσο ο Στέφανος, όσο και ο Πέτρος δεν λάθεψαν στο σερβίς τους και το τελικό 10-5 τους έδωσε την πρόκριση στον 2ο γύρο του Monte-Carlo Masters.