Τα γκολ του Γκαρσία - Ελίασον και η απάντηση του Παναιτωλικού

Metrosport Team18 Δεκεμβρίου 2023

Η ΑΕΚ με πρωταγωνιστές τους Λιβάι Γκαρσία και Ελίασον πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων κόντρα στον Παναιτωλικό (0-2), πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 15λέπτου της αναμέτρησης, αλλά ο Ζοάο Πέντρο μείωσε για την ομάδα του Αγρινίου πριν το ημίχρονο.

Στο 2ο λεπτό η Ένωση άνοιξε το σκορ στην πρώτη της τελική στο παιχνίδι. Ο Σιντιμπέ σέντραρε, η άμυνα του Παναιτωλικού απομάκρυνε, με τον Γκαρσία να πλασάρει στην κίνηση για το 0-1 των φιλοξενούμενων.

Στο 14ο λεπτό ο Νίκλας Ελίασον πέτυχε ένα υπέροχο τέρμα για το 0-2 της ΑΕΚ. Ο Σουηδός πήρε την μπάλα από τα δεξιά, συνέκλινε στον άξονα και με υπέροχο τελείωμα έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Καπίνο.

Στο 37' Ζοάο Πέδρο μείωσε για τον Παναιτωλικό σε 1-2, με εκτέλεση πέναλτι. Ο Πορτογάλος επιθετικός εκτέλεσε με καθυστέρηση, έσκαψε στην μπάλα και αυτή κατέληξε στα δίχτυα, αφού πρώτα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Αθανασιάδη.