Super League 1: Πέρασε από το Αγρίνιο η Λαμία (0-1)

Metrosport Team19 Αυγούστου 2024

Η αυλαία της 1ης αγωνιστικής της Super League 1 έπεσε σήμερα το βράδυ στο Αγρίνιο, με τη Λαμία να επικρατεί 1-0 του γηπεδούχου Παναιτωλικού.

Ο αγώνας ήταν επεισοδιακός, με δύο αποβολές, ένταση, αρκετές φάσεις και ένα χαμένο πέναλτι.

Η αναμέτρηση φάνηκε να... στραβώνει από νωρίς για τους Αγρινιώτες, καθώς μόλις στο 13ο λεπτό ο Σιελής έκανε σκληρό τάκλιν στον Βλαχομήτρο και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

Στο ημίωρο της αναμέτρησης σημειώθηκε φοβερή επέμβαση από τον Κόστιτς, ο οποίος έβαλε στοπ στον Λομόνακο στο τετ α τετ, κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του.

Λίγο αργότερα πάντως παραλίγο να πετύχαινε αυτογκόλ, όμως τελικά βρήκε την μπάλα με το κεφάλι και την έστειλε κόρνερ.

Αυτο που δεν κατάφερε ο Παναιτωλικός σε όλο το πρώτο ημίχρονο, το έκανε στο δεύτερο ημίχρονο η Λαμία.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Βλαχομήτρο στο 65ο λεπτό.

Ο παίκτης της Λαμίας, βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή του Παναιτωλικού και με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Τσάβες για το 0-1.

Έχασε πέναλτι και την ισοφάριση

Οι γηπεδούχοι βγήκαν πιο μαζικά στην επίθεση προσπαθώντας να φτάσουν στην ισοφάριση, όμως ο Κόστιτς αντέδρασε καλά στο σουτ του Ντίας στο 72ο λεπτό.

Στο 82' οι ισορροπίες αποκαταστάθηκαν, με τον Γκουίντο μετά από σκληρό μαρκάρισμα να παίρνει το δρόμο για τα αποδυτήρια.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Παναιτωλικός έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι για χέρι του Κορνέζου, ο Ντίας όμως αστόχησε στέλνοντας την μπάλα το δοκάρι.

Παναιτωλικός (Πετράκης): Τσάβες, Σιέλης, Παντελάκης, Λιάβας, Μαυρίας, Τορεχόν, Πέρες, Μπουζούκης, Μπελεβώνης, Ντίαζ, Λομόνακο.

Λαμία (Σατσιάς): Κόστιτς, Ντεντάκης, Σαραμαντάς, Αντράντε, Νούνιες, Μέκιτς, Φουρτάδο, Βλαχομήτρος, Αθανασακόπουλος, Κορνέζος, Γιαννούτσος.