Super Cup: Ο Ολυμπιακός την πρώτη κούπα της σεζόν, «λύγισε» τον Παναθηναϊκό σε ματς-θρίλερ

Metrosport Team29 Σεπτεμβρίου 2024

Στα «ερυθρόλευκα» βάφτηκε η πρώτη κούπα της σεζόν στο ελληνικό μπάσκετ.

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στην πρώτη από τις πολλές, όπως αναμένονται και φέτος, κόντρες του απέναντι στον Παναθηναϊκό (86-85) και κατέκτησε τον τίτλο του Super Cup της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με «πρώτα βιολιά» τους Βεζένκοφ και Τάιλερ Ντόρσεϊ είχε από την αρχή την υπεροχή και τα ηνία της αναμέτρησης με αποτέλεσμα να φτάσει στο φινάλε σε μια δίκαιη επικράτηση.

Το ντέρμπι ξεκίνησε επεισοδιακά και με μια ολιγόλεπτη διακοπή όταν ο Ράιτ με δυνατό κάρφωμα ξήλωσε τη στεφάνη.

Οι υπεύθυνοι του γηπέδου χρειάστηκαν αρκετό χρόνο για να επιδιορθώσουν τη ζημιά, ωστόσο, ο γεγονός επανεκκίνησε και συνεχίστηκε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Το τέλος της α' περιόδου βρήκε τους «ερυθρόλευκους» μπροστά στο σκορ με 21-16

Με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να πυροβολεί έξω από τα 6.75μ. ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο σκορ και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 45-38.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν προσπάθησε να αντιδράσει στην γ' περίοδο και με «όπλο» την άμυνα κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ, ενώ έφτασε και στο +5 (62-57).

Με 6-0 σερί στο φινάλε της περιόδου, ωστόσο, ο Ολυμπιακός επανέκτησε το προβάδισμα με 63-62 ακριβώς στο φινάλε της γ' περιόδου.

Στην δ' περίοδο, το ματς είχε εξέλιξη θρίλερ με τις δύο ομάδες να μάχονται ως το τέλος για τη νίκη και τον πρώτο τίτλο της χρονιάς.

Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά για τους «ερυθρόλευκους» και με ένα κρίσιμο τρίποντο στο τελευταίο λεπτό έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του, η οποία τη νίκη στο φινάλε με 86-85.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 38-45, 62-63, 85-86.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουίλιαμς-Γκος 3 (1/1 τρίποντο, 4 ασίστ, 2 λάθη(, Ράιτ 9 (6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 20 (3/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 19 (1/1 δίποντο, 4/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ),Φουρνιέ 7 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γουόκαπ 4 (4 ριμπαουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη), Βιλντόσα 4, Παπανικολάου, Πίτερς 2, Πετρούσεβ 18 (6/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Παπαπέτρου 6 (0/3 τρίποντα), Γκραντ 12 (0/3 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Ναν 15 (3/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 λάθη), Λεσόρ 11 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Καλαϊτζάκης, Σλούκας 18 (4/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 2 λάθη), Γκριγκονις 19 (4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ 2 (4 ριμπάουντ), Γιούρτσεβεν 2 (2 ριμπάουντ)