Στους «8» του Eurobasket U20 η Εθνική, 68-65 το Ισραήλ

Metrosport Team17 Ιουλίου 2024

Την πρόκριση στους «8» πήρε η Ελλάδα επικρατώντας με 65-68 του Ισραήλ στη φάση των 16 του EuroBasket U20.

Η γαλανόλευκη είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα του παιχνιδιού και κατάφερε να πάρει διαφορά τεσσάρων πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο. Το Ισραήλ έκανε την αντεπίθεση του στη δεύτερη περίοδο και ισοφάρισε αλλά οι διεθνείς βρήκαν τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση και πήγαν στα αποδυτήρια στο +5.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και το Ισραήλ είχε καλές επιλογές στην επίθεση που του επέτρεψαν να μειώσει τη διαφορά και να βρεθεί στο -1 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι διεθνείς έκαναν την προσπάθεια τους, είχαν καλύτερες επιλογές στα κρίσιμα σημεία στις δύο πλευρές του γηπέδου και πήραν τη νίκη και την πρόκριση.

Γιάννης Καρακώστας και Νίκος Πλώτας ήταν οι πρωταγωνιστές στο σκοράρισμα με 20 και 14 πόντους αντίστοιχα ενώ καλή εμφάνιση έκανε και ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 29-34, 49-50, 65-68

ΙΣΡΑΗΛ (Χασίν): Λέμπερτ, Μικαέλι 17 (1), Ντορόν 8 (1), Μεναχέμ 4, Χαρέλ 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ντολίνσκι 11 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπέρμαν 2, Γιακόβ 16 (5/13 σουτ, 6/12 βολές, 8 ασίστ), Νεκράσεβιτς.

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαδόπουλος): Καρακώστας 20 (2/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7/9 βολές, 4 ασίστ), Πλώτας 14 (7/11 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 0/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κωνσταντινίδης, Καπετάκης 1, Παρασκευόπουλος 3 (4 ριμπάουντ), Μπουντούρης 9 (3/5 τρίποντα), Βασιλείου 5 91), Χιτικούδης, Σαμοντούροβ 8 (4/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Ζούγρης 7 (3/9 δίποντα, 1/2 βολές, 3 τάπες).