Στέφανος Τσιτσιπάς-Έχασε μέσα από τα χέρια του την πρόκριση: «Δεν γίνεται να το κάνεις...»

Metrosport Team16 Αυγούστου 2024

Τενιστική... αυτοκτονία για τον Στέφανο Τσιτσιπά στο Cincinnati Open! ο Έλληνας τενίστας μπήκε νωθρά στο παιχνίδι απέναντι στον Τζακ Ντρέιπερ, είχε τα θέματά του στο backhand και, μοιραία, είδε τον αντίπαλό του να μπαίνει μπροστά στο σκορ (6-3 υπέρ του Άγγλου το πρώτο σετ).

Στο δεύτερο, ωστόσο, αντέδρασε, ήταν σταθερός από την baseline και ισοφάρισε γρήγορα σε 1-1 (6-4), δείχνοντας ικανός να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και να πάρει την πρόκριση.

Και, πράγματι, στο 3ο και καθοριστικό σετ βρέθηκε μπροστά με 5-4 και είχε τις μπάλες στα χέρια του για να σερβίρει και να «κλείσει» τον αγώνα. Ατυχώς για τον ίδιο, όμως, έχασε με κάτω τα χέρια τα τρία επόμενα games, με αποτέλεσμα μετά από 2 ώρες και 20 λεπτά παιχνιδιού να ηττηθεί με 3-6, 6-4, 5-7 από τον Ντρέιπερ.

Μάλιστα, κάποια στιγμή, εκνευρισμένος ο Τσιτσιπάς τα... έβαλε με τον διαιτητή. Του απευθύνθηκε, μάλιστα, στα ελληνικά: «Δε γίνεται να το κάνεις αυτό το πράγμα».