Σπουδαίο διπλό του Άρη στα Άνω Λιόσια σε ματς-θρίλερ, με τρομερό Τολιόπουλο

Κωστής Παναγιώτου20 Ιανουαρίου 2024

Ο Άρης πήγε στα Άνω Λιόσια με σημαντικές απουσίες, αλλά με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Βασίλη Τολιόπουλο, οποίος πέτυχε double-double (25π. και 10α.) πήρε μια σπουδαία νίκη απέναντι στην ΑΕΚ με 91-93.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του Άρη κόντρα στην Ένωση στη Stoiximan Basket League, με τους Θεσσαλονικείς υπερτερούν σε περίπτωση ισοβαθμίας. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ανέβηκε στην 4η θέση με ρεκόρ 8-7, ενώ η ΑΕΚ υποχώρησε στην 6η θέση με ρεκόρ 6-9.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος ήταν το πρόσωπο του αγώνα, με τον γκαρντ του Άρη να σημειώνει double-double με 25 πόντους (4/9 τρίποντα, 9/10 βολές) και 10 ασίστ, ενώ πέτυχε ορισμένα κρίσιμα σουτ στο φινάλε του παιχνιδιού. Άξιος συμπαραστάτης του Τολιόπουλου ήταν ο Γκάλινατ με 19 πόντους (3/5 τρίποντα, 2/3 δίποντα, 6/6 βολές).

Από την ΑΕΚ πρώτος σκόρερ ήταν ο ΜακΡέι με 19 πόντους (1/4 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ από 18 πόντους είχαν οι Νάιτ (1/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Μόργκαν (7/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ).

Η εξέλιξη του αγώνα:

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το παιχνίδι νευρικά, κάνοντας πολλά λάθη στην επίθεση, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να πάρει προβάδισμα +8 πόντων (19-11) στο 8΄, με τον Μακ Ρέι να έχει 10 πόντους. Στα τελευταία δύο λεπτά ο Άρης αντέδρασε και με ένα επιμέρους σκορ 8-3 μείωσε σε 22-19.

Οι παίκτες του Καστρίτη στο δεύτερο δεκάλεπτο με πιο καθαρό μυαλό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν το πρώτο προβάδισμα στο 14΄, με τρίποντο του Τολιόπουλου (28-29), ενώ στο 19΄ανέβασαν τη διαφορά στο +5 (36-41). Ο Άρης έκλεισε το πρώτο μέρος μπροστά στο σκορ με 42-43, με τον Βασίλη Τολιόπουλο να είναι εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο με 10 πόντους και 7 ασίστ, ενώ από την ΑΕΚ ο κορυφαίος ήταν ο Μόργκαν με 13 πόντους (5/6 δίποντα).

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου ο Γκάλιναντ υπέπεσε στο τέταρτο προσωπικό του φάουλ, αναγκάζοντας τον Καστρίτη να τον τραβήξει στον πάγκο. Αυτό όμως δεν πτόησε τον Άρη, φτάνοντας τη διαφορά στο +9 (47-56) στο 25΄.

Στο τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου ο αγώνας πήρε τρελό ρυθμό, με συνεχόμενα τρίποντα από τις δύο ομάδες. Η ΑΕΚ στο 29΄κατάφερε να περάσει μπροστά με 66-64, με τον ΜακΡέι να δίνει προβάδισμα +4 πόντων στο φινάλε του δεκαλέπτου (71-67).

Ο Άρης με επιμέρους σκορ 9-3 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου πήρε ξανά το προβάδισμα (73-76), με τους γηπεδούχους να απαντούν με 4 σερί πόντους για το 77-76 στο 36΄. Στο 38΄οι Γκάλινατ και Μπάνκστον έδωσαν προβάδισμα +4 πόντων στους φιλοξενούμενους (79-83).

Στο 1':21" πριν το φινάλε του αγώνα ο Τολιόπουλος με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά +5 για τον Άρη (81-86). Ο Μόργκαν με γκολ-φάουλ ισοφάρισε για την ΑΕΚ (86-86) στα 38:2'', αλλά ο Τολιόπουλος δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με νέο τρίποντο έδωσε προβάδισμα +3 (86-89). Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη γραμμή των βολών, με τους παίκτες του Καστρίτη να είναι εύστοχοι και να παίρνουν μια μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 42-43, 71-67, 91-93.