Σπουδαία νίκη του Απόλλωνα Πόντου κόντρα στην Καρδίτσα

Metrosport Team03 Δεκεμβρίου 2023

Ο Απόλλωνας Πόντου πέτυχε μια σπουδαία νίκη απέναντι στην Αναγέννηση Καρδίτσας με 2-1, με τον Ραφαέλ Μπλανκ πετυχαίνει και τα δύο τέρματα για τους νικητές, μείωσε για τους φιλοξενούμενους ο Φερνάντο Κονίλιο.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του Απόλλωνα τη φετινή σεζόν, ενώ ανέβηκε στην 11η θέση έχοντας πλέον 8 βαθμούς. Από την άλλη πλευρά η Καρδίτσα έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει τη Νίκη Βόλου και τον Μακεδονικό, μένοντας στους 14 βαθμούς και στην 5η θέση.

O Μπλανκ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 35ο λεπτό και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου (48') έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του (2-0). Στο 79' ο Κονίλιο μείωσε για την Αναγέννηση σε 2-1, το οποίο ήταν κα το τελικό αποτέλεσμα.

Την επόμενη αγωνιστική (10/12) ο Απόλλωνας Πόντου ταξιδεύει στη Λάρισα για να αντιμετωπίσει την ΑΕΛ, ενώ η Αναγέννηση Καρδίτσας υποδέχεται τον Καμπανιακό.