Σπουδαία νίκη και 2/2 για το Λαύριο απέναντι στον Κολοσσό

Metrosport Team16 Οκτωβρίου 2023

Το Λαύριο άντεξε μέχρι τέλους και, τελικά, δικαιώθηκε, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στον Κολοσσό με 79-76, κάνοντας το δύο στα δύο στη Basket League.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Καστανιέδα με 15 πόντους, ενώ 13 είχε ο Χέλεμς, 12 ο Καββαδάς με 7 ριμπάουντ, και 11 ο Ντε Τζούλιους. Για τον Κολοσσό κορυφαίος ήταν Μπράικοβιτς με 26 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Όλα κρίθηκαν στην τέταρτη περίοδο. Ο Κολοσσός έμεινε πίσω, όμως, αντέδρασε. Το 65-56, έγινε 67-64 με τρίποντο του Πετρόπουλου, ο ίδιος με γκολ-φάουλ, πέντε λεπτά πριν από τη λήξη, έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, 69-71, και με ένα ακόμα γκολ-φάουλ από τον Μπράικοβιτς αυτή τη φορά το σκορ έγινε 74-76, δύο λεπτά πριν το τέλος.

Οι Ροδίτες, ωστόσο, δεν τα κατάφεραν αφού έχασαν τρεις ευκαιρίες από το τρίποντο, με αποτέλεσμα το Λαύριο με βολές του Βασίλη Καββαδά να φτάσει στη νίκη με 79-76.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 50-37, 65-56, 79-76.