SL2: Ο Δαρέλας χάρισε στον ΠΑΟΚ Β' τη νίκη επί του Απόλλωνα Πόντου

Metrosport Team18 Δεκεμβρίου 2023

Σε ένα ματς με λίγες φάσεις αυτός που βρήκε το γκολ, πήρε και τους βαθμούς. Ο ΠΑΟΚ Β' νίκησε τον Απόλλωνα Πόντου με 1-0 στο δεύτερο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης στην ημέρα, αφού προηγήθηκε εκείνο του Ηρακλή με τον Μακεδονικό.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικές. Έτσι στο τέλος του το 0-0 αποτύπωνε την εικόνα των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

Ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε μέτριος και στο δεύτερο μέρος του όμως ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ήταν στο 72ο λεπτό όταν ο Αργύρης Δαρέλας έπιασε ένα σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή και έκανε το 1-0 για τον Δικέφαλο που «άγγιξε» το δεύτερο γκολ, σχεδόν 10 λεπτά αργότερα.

Ήταν στο 83ο λεπτό όταν ο Δαρέλας έβγαλε μία σέντρα αλλά ο Κινάλης ήταν σε ετοιμότητα στο σουτ που επιχείρησε ο Μανωλιούδης. Τίποτα δεν άλλαξε όμως μέχρι το τέλος και ο ΠΑΟΚ Β’ επέστρεψε στις νίκες και ανέβηκε στους 16 βαθμούς, ενώ ο Απόλλων Πόντου έμεινε στους οχτώ.

Απόλλων Πόντου: Κίναλης, Καλογέρης, Ντιαλόσι, Αλμπάνης, Αμαραντίδης, Σαχόλι (89′ Ντε Τόμας), Μουμίν, Αμπούντου, Αγκουάδο, Μπλανκ Καζάου, Καρδάρης.

ΠΑΟΚ Β: Μοναστηρλής , Σελιμάι (80′ Μανωλιούδης), Παντεκίδης, Παναγιώτου, Φίλων, Γιαξής, Νινούα (44′ λ.τ Σνάουτσνερ), Δαρέλας, Γκούμας (80′ Γρόσδης), Σπυράκος (74′ Γκιτέρσος), Πανίδης (46′ Βρακάς ).

13. Αλμωπός Αριδαίας 0 -0αγ.

* Η ΠΑΕ Αλμωπός Αριδαίας έχει αποβληθεί από το Πρωτάθλημα Super League 2, 2023-24 με απόφαση του Δ.Σ. της Διοργανώτριας (26.9.23).