Σε... ρινγκ μετατράπηκε αγώνας μπάσκετ στην Ταϊβάν

Metrosport Team22 Φεβρουαρίου 2023

Viral έχει γίνει τις τελευταίες ώρες, το βίντεο από τον  άγριο καβγά που ξέσπασε σε αγώνα της ομάδας του Ντουάιτ Χάουαρντ στην Ταϊβάν. Σε μια ανύποπτη φάση του παιχνιδιού πριν το φινάλε, το παρκέ...μετατράπηκε σε ρινγκ για τις δυο ομάδες.

Γενική σύρραξη προκλήθηκε σε αγώνα των Taoyuan Leopards του Ντουάιτ Χάουαρντ και των TaiwanBeer HeroBears. Η ομάδα του πρώην NBAερ προηγούταν με 18 πόντους (120-102) ένα λεπτό πριν το φινάλε του ματς, όταν ο γκαρντ Chen Hsiao-jung έριξε αγκωνιά στο πρόσωπο του αντιπάλου του, Chiang Yu-an, στην προσπάθειά του να ελευθερωθεί απο το μαρκάρισμα αντιπάλου.

Οι δυο τους πήγαν να πιαστούν στα χέρια, με τους υπόλοιπους αθλητές και τους διαιτητές να μπαίνουν στη μέση για να ηρεμήσουν την κατάσταση. Ωστόσο, ο βοηθός προπονητή των HeroBears τρελάθηκε και χίμηξε προς τον συμπαίκτη του Χάουαρντ. Τελικά, το παιχνίδι διεκόπη για 20 λεπτά και ο διαιτητής απέβαλε συνολικά 12 άτομα.