Προβλημάτισε ο ΠΑΟΚ, ήττα με 80-95 από τον Προμηθέα

Metrosport Team07 Οκτωβρίου 2023

Την ήττα γνώρισε ο ΠΑΟΚ με 80-95 από τον Προμηθέα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Basket League.

Αρκετά λάθη στην άμυνα για τον Δικέφαλο στην πρώτη περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τις λάθος εκτιμήσεις και την αδράνεια στην άμυνα του αντιπάλου και κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο με νταμπλ σκορ. Οι «ασπρόμαυροι» βρήκαν λύσεις στην επίθεση στη δεύτερη περίοδο αλλά η αμυντική αδυναμία δεν τους επέτρεψε να μειώσουν τη διαφορά, η οποία έφτασε και στο -20 αλλά με δύο τρίποντα του Μπελιάουσκας και δύο καλάθια του Μακνίς στο φινάλε μείωσαν και πήγαν στα αποδυτήρια στο -13 (38-51).

Ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε κάπως στο δεύτερο ημίχρονο. Βρήκε καλάθια στην επίθεση αλλά δεν περιόρισε σε μεγάλο βαθμό τα λάθη στην άμυνα και η διαφορά έπεσε απλά στο -12 (60-72) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο, ο Δικέφαλος μπήκε πιο δυνατά, κέρδισε κάποιες μονομαχίες στην άμυνα, μείωσε τα λάθη και σε συνδυασμό με τις καλές επιλογές στην επίθεση κατάφερε να μειώσει ακόμη και στους -5. Ωστόσο, κάπου εκεί η ψυχραιμία και το καθαρό μυαλό χάθηκαν επιτρέποντας στον αντίπαλο να «χτίσει» και πάλι μια διαφορά και να πάρει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-28, 38-51, 60-72, 80-95