Πρώτο γκολ Δουβίκα στην Ισπανία, τρομερή ανατροπή της Μπαρτσελόνα!

Πέτρος Χαριζακλής23 Σεπτεμβρίου 2023

Μια σπουδαία νίκη άγγιξε η Θέλτα του Δουβίκα στη Βαρκελώνη, αλλά τελικά ηττήθηκε με 3-2 από την Μπαρτσελόνα αν και κέρδιζε με 0-2 μέχρι το 80'. Η Μπάρτσα έπιασε την Χιρόνα στην κορυφή με 16 βαθμούς, ενώ η Θέλτα έμεινε λίγο πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Μπάρτσα ήταν φλύαρη στο πρώτο μέρος και στο 19' ο Λάρσεν έδωσε το προβάδισμα στη Θέλτα. Στο 66' ο Νορβηγός έδωσε τη θέση του στον Δουβίκα και ο Ελληνας φορ δέκα λεπτά αργότερα έβαλε το παρθενικό του γκολ στη La Liga.

Η Θέλτα έκλεψε στην άμυνα, έβγαλε υποδειγματικά την μπάλα και βγήκε στην αντεπίθεση με διαδοχικές πάσες, με τον Άσπας να κάνει την κάθετη και ο Δουβίκας με αριστερό πλασέ να «γράφει» το 0-2.

Εκεί που όλοι νόμιζαν πως η ομάδα του Βίγκο θα έφευγε νικήτρια, η ομάδα του Τσάβι είχε άλλη γνώμη και πέτυχε τρία γκολ μέσα σε οκτώ λεπτά. Στο 81' ο Λεβαντόφσκι μείωσε σε 1-2, μετά από πέντε λεπτά ο Πολωνός ισοφάρισε σε 2-2 και τελικά ο Κανσέλο στο 89ο λεπτό έκανε την ολική ανατροπή για τους «μπλαουγκράνα».