Πρώτη νίκη για τον ΠΑΟΚ στο Πρωτάθλημα

Δημήτρης Καλαϊτζής12 Οκτωβρίου 2024

Την πρώτη του νίκη στο Πρωτάθλημα της Handball Premier πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ, καθώς επιβλήθηκε της Πυλαίας με 35-18, στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο τις αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 9-14, ενώ πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια με 10-16.

Το δυναμικό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο, απλοποίησε περισσότερο τα πράγματα, αφού η διαφορά εκτοξεύτηκε στα εννιά γκολ (13-22).

Στα επόμενα λεπτά το σκηνικό δεν άλλαξε και οι «ασπρόμαυροι» πήραν μία ευρεία νίκη που ήταν και η πρώτη στο Πρωτάθλημα μετά τις δύο ήττες από Ολυμπιακό και ΑΕΚ και την ισοπαλία με Δούκα.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Στέλιου Σεϊρεκίδη απέναντι στην Bianco Monte Δράμα, την ερχόμενη Τετάρτη (16/10, 18.00) στη Μίκρα.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 7-5, 8-9, 9-12, 9-14, 10-16 (ημχ), 12-19, 13-22, 14-26, 16-29, 17-32, 18-35

ΠΥΛΑΙΑ (Ανανιάδης): Ν. Αντωνιάδης, Μαρκατάτος, Θ. Αντωνιάδης, Συντριβάνης, Κουκμίσης 4, Ντανουλέτ, Τσαρδάκης 2, Δάιος, Βλαχόπουλος, Μαρίνος, Κουβράκης 5, Μαντάς 3, Χατζίδης, Κυριακίδης 4, Γαβανάς, Τζιάκης

ΠΑΟΚ (Σειρεκίδης): Γκίγκοφ, Ζαφείρης, Λαδάκης 3, Τσαμουρίδης 5, Νικολαιδης 3, Ιωάννου, Κ. Κουκμίσης 3, Παπάζογλου, Γκεοργκιέφσκι 3, Κόρμπελ 5, Ν. Κουκμίσης 6, Μπάτζιος 2, Παπαγεωργίου 4, Τριανταφυλλίδης, Ήτζιος, Ζωρος.

Διαιτητές: Γράψας- Κυριακού, Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 2/3-1/1