Πρώτη νίκη για Νυρεμβέργη χωρίς Τζίμα

Δημήτρης Καλαϊτζής10 Αυγούστου 2024

Την πρώτη της νίκη στο Πρωτάθλημα πέτυχε η Νυρεμβέργη. Η ομάδα του Μίροσλαβ Κλόζε-που άφησε στον πάγκο τον Στέφανο Τζίμα-κέρδισε με ανατροπή τη Σάλκε (3-1) και πανηγύρισε το πρώτο τρίποντο της χρονιάς.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι «βασιλικοί μπλε» άνοιξαν το σκορ με τον Σισέ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ωστόσο τα πράγματα πήραν άσχημη τροπή για τους φιλοξενούμενους πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια, καθώς Σάλενμπεργκ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Με την έναρξη της επανάληψης και πιο συγκεκριμένα στο 47ο λεπτό, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Σλάιμερ, για να έρθει εννιά λεπτά μετά ο Γιάντερ να φέρει τούμπα την αναμέτρηση, γράφοντας το 2-1.

Στο 67ο λεπτό ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος της Νυρεμβέργης αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Όμως αυτό δεν πτόησε το συγκρότημα του Κλόζε που σκόραρε και τρίτο τέρμα, αυτή τη φορά με τον Λουμπάχ (77΄), ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Πηγή φωτογραφίας: Sportfoto Zink