Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2026: «Μπλόκο» Βενεζουέλας σε Αργεντινή- Νίκη για Βραζιλία

Γιάννης Τσερβίνης11 Οκτωβρίου 2024

Η επιστροφή του Λιονέλ Μέσι στις αγωνιστικές υποχρεώσεις της Αργεντινής δεν αποδείχθηκε γούρικη, καθώς η «αλμπισελέστε» έμεινε στο ισόπαλο 1-1 εκτός έδρας με τη Βενεζουέλα.

Ο αγώνας διεξήχθη σε βαρύ αγωνιστικό χώρο που σε πολλά σημεία θύμιζε... πισίνα, με την Αργεντινή να ανοίγει το σκορ στο 13ο λεπτό με τον Οταμέντι.

Η Αργεντινή ωστόσο δεν είχε καλό ρυθμό και δυσκολεύτηκε να παίξει το δικό της παιχνίδι στον κακό αγωνιστικό χώρο και η Βενεζουέλα τελικά μπόρεσε να ισοφαρίσει στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ρονδόν για το τελικό 1-1.

Η αιώνια αντίπαλος της Αργεντινής, Βραζιλία κατάφερε να κερδίσει, έστω και δύσκολα και μάλιστα με ανατροπή τη Χιλή με 1-2.

Παρότι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Βάργκας, η «Σελεσάο» βρήκε τα ψυχικά αποθέματα για την ανατροπή και τους τρεις βαθμούς που είχε πολλή ανάγκη.

Πρώτα ισοφάρισε με τον Χεσούς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και έπειτα έκανε την ολική ανατροπή στο 89ο λεπτό με τον Ενρίκε για το τελικό 2-1.