Premier League: Ανατροπή σε επτά λεπτά η Σίτι, με το δεξί Τότεναμ και Νότιγχαμ (pics)

Metrosport Team24 Αυγούστου 2024

Η Ίπσουιτς έκανε το... λάθος να προηγηθεί στο 7ο λεπτό στο «Έτιχαντ», απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Premier League, αλλά οι πρωταθλητές Αγγλίας χρειάστηκαν μόλις επτά λεπτά για να ανατρέψουν το αποτέλεσμα σε 3-1.

Ο Σμόντικς έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, ωστόσο, ο Χάαλαντ με πέναλτι στο 12', ο Ντε Μπρόινε μετά από τραγικό λάθος του αντίπαλου γκολκίπερ στο 14' και ξανά ο Νορβηγός στράικερ στο 16', έφεραν τούμπα το ματς. Ο Χάαλαντ, με το 10ο χατ τρικ του με την Μάντσεστερ Σίτι, διαμόρφωσε το τελικό 4-1 στο 88'.

Το διάστημα που μεσολάβησε από το 1ο μέχρι το 3ο γκολ της Σίτι ήταν μόλις 191 δευτερόλεπτα

Από εκεί και πέρα, η Τότεναμ θριάμβευσε με 4-0 επί της Έβερτον και η Νότιγχαμ έφυγε με μεγάλο διπλό (0-1) από την έδρα της Σαουθάμπτον.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Μπράιτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1 (32' Γουέλμπεκ, 90+5' Πέδρο / 60' Ντιαλό)

Μάντσεστερ Σίτι - Ίπσουϊτς 4-1 (12' πεν., 16', 88' Χάλαντ, 14' Ντε Μπρόινε - 7' Σμόντικς)

Τότεναμ - Έβερτον 4-0 (14' Μπισούμα, 25', 77' Σον, 71' Ρομέρο)

Κρίσταλ Πάλας - Γουέστ Χαμ 0-2 (67' Σούτσεκ, 72' Μπόουεν)

Φούλαμ - Λέστερ 2-1 (18' Σμιθ Ρόου, 70' Ιβόμπι - 38' Φαές)

Σάουθαμπτον - Νότιγχαμ Φόρεστ 0-1 (70' Γκιμπς-Γουάιτ)

24/08 19:30 Άστον Βίλα - Άρσεναλ

25/08 16:00 Γουλβς - Τσέλσι

25/08 16:00 Μπόρνμουθ - Νιούκαστλ

25/08 18:30 Λίβερπουλ - Μπρέντφορντ