Πορτογαλία: Τερματοφύλακας έφαγε τρία γκολ σε 9' και η ομάδα του... κέρδισε!

Metrosport Team12 Αυγούστου 2024

Αυτή είναι η... ομορφιά του ποδοσφαίρου, θα έλεγε κάποιος «εγκλωβισμένος» στα ποδοσφαιρικά κλισέ δεκαετιών. Εκείνο που έγινε όμως στην Πορτογαλία, ούτε κλισέ είναι, ούτε συνηθισμένο.

Ο Μανουέλ Μπαλντέ άλλα είχε στο μυαλό του, άλλα έγιναν μέσα σε 9 λεπτά, στα οποία κατάφερε να «φάει» τρία γκολ. Ο τερματοφύλακας της Πεναφιέλ, ομάδα Β' κατηγορίας, έπαιζε με την Ολιβεϊρένσε και πριν το 10λεπτο, είχε δεχτεί τρία γκολ, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Έγινε αλλαγή, δέχτηκε τη... στήριξη από τον πάγκο και μετά η Πεναφιέλ πήρε μπρος. Τόσο μπρος που τελικά κέρδισε με 4-3, αλλά ο 21χρονος Μανουέλ Μπαλντέ από τη Γουϊνέα Μπισάου έμεινε στην ιστορία για τα λάθη του, τα οποία όμως θα... ξεχαστούν, λόγω νίκης.