Πλέι οφ Τσάμπιονς Λιγκ: Μπήκαν σε θέση «οδηγού» Μπόντο και Λιλ, θρίαμβος για Ντιναμό Ζάγκρεμπ (vids)

Metrosport Team20 Αυγούστου 2024

Προβάδισμα πρόκρισης πήραν Μπόντο Γκλιμτ, Λιλ και Ντιναμό Ζάγκρεμπ, στους πρώτους αγώνες για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ, απέναντι σε Ερυθρό Αστέρα, Σλάβια Πράγας και Καραμπάγκ αντίστοιχα.

Η πρωταθλήτρια Νορβηγίας επιβλήθηκε με 2-1 του Ερυθρού Αστέρα, χάρη σε γκολ που πέτυχαν οι Μπιόφουρτ και Μάατα μέσα σε δέκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, από το 52' μέχρι το 62'. Οι Σέρβοι δεν τα παράτησαν και μείωσαν με τον Μίμοβιτς στο 75'.

Η Λιλ κέρδισε με το πιο ασφαλές (2-0) την Σλάβια Πράγας, με σκόρερ τον Ντέιβιντ στο 52' και τον Ζέγκροβα στο 77' και θα ταξιδέψει με τον αέρα του ακλόνητου φαβορί στην Τσεχία.

Τέλος, η Ντιναμό Ζάγκρεμπ άντεξε στην πίεση της Καραμπάγκ μετά το 1-0 και, τελικά, επικράτησε με 3-0. Τα γκολ σημείωσαν ο Πιάτσα στο 29' και ο Κουλένοβιτς στο 75' και στο 80', κόντρα στη ροή του αγώνα.