«Πέταξε» δύο βαθμούς η Άρσεναλ, ζορίζει η υπόθεση τίτλος

Πέτρος Χαριζακλής16 Απριλίου 2023

Μετά το 2-2 στο «Ανφιλντ», η Άρσεναλ άφησε δύο βαθμούς και στο «London Stadium» της Γουέστ Χαμ, αν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με δύο γκολ μόλις στο 10ο λεπτό. Αυτό το αποτέλεσμα ζορίζει την πρωτοπόρο στη μάχη του τίτλου.

Η ομάδα του Αρτέτα ανέβηκε στο +4 από τη Σίτι αλλά έχει ματς περισσότερο και έτσι οι «πολίτες» με δύο νίκες μπορούν να προσπεράσουν τους «κανονιέρηδες».

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Αρσεναλ αφού στο 7ο λεπτό ο Ζεσούς και στο 10ο ο Οντεγκααρντ έφεραν το σκορ στο 0-2. Ωστόσο, το πέναλτι του Μπενραμά στο 33' μείωσε το σκορ για τα «σφυριά» που δεν το έβαλαν κάτω.

Ενα δίλεπτο στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου έκρινε το τελικό αποτέλεσμα. Στο 52ο λεπτό ο Σάκα αστόχησε από την άσπρη βούλα και δύο λεπτά αργότερα ο Μπόουεν ισοφάρισε για την Γουέστ Χαμ.