Πάρτι πρόκρισης του Άρη στο «Παλέ» επί της Τρέντο

Metrosport Team07 Φεβρουαρίου 2024

Έχοντας εξασφαλίσει την πρόκρισή του στα Play in της διοργάνωσης μετά το διπλό στη Γερμανία επί της Ουλμ, ο Άρης ήθελε να πάρει την 5η θέση και το κατάφερε στο «Αλεξάνδρειο» με 84-77 επί της Τρέντο.

Η ομάδα του Καστρίτη έκανε ένα πάρτι πρόκρισης, με τρομερή 4η περίοδο, και θα αντιμετωπίσει την ουκρανική Προμετέι στη Ρίγα της Λετονίας σε νοκ-άουτ παιχνίδι.

Η Τρέντο μπήκε καλύτερα στο ματς και βρέθηκε να έχει διψήφιο προβάδισμα (13-23) στο 9', αφού ο Άρης έκλεισε την πρώτη περίοδο με 1/7 τρίποντα και 4 λάθη. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι «κιτρινόμαυροι» έβγαλαν αντίδραση και έφερεαν το ματς στα ίσια (27-27) στα 6'17" πριν την ανάπαυλα, ωστόσο, πήγε στα αποδυτήρια στο -7 (34-41, 20').

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 15-7 και έφτασε στο 49-48 τρία λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, όμως η Τρέντο μπήκε μπροστά στην τελευταία περίοδο (51-52).

Η ιταλική έτρεξε ένα 12-6 μέχρι το 32'30" για να ξεφύγει με 7 πόντους (57-64). Ο Άρης απάντησε με ένα 9-1 για να προσπεράσει με 66-65 στα 4'42" πριν το τέλος. Ακολούθησε ένα καλάθι του Τζόναθαν Σταρκ και δύο βολές του Λευτέρη Μποχωρίδη για το 70-67, πριν ο Πρέντις Χαμπ ισοφαρίσει σε 70-70. Ο Χαμπ έβαλε ένα ακόμα τρίποντο για να γράψει το 73-75 με 2'21" να απομένουν στο χρονόμετρο. Ο Τζόναθαν Σταρκ έβαλε δύο σερί καλάθια για το 77-74 στα 90" πριν τη λήξη και ο Άρης στη συνέχεια πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 34-41, 51-52, 84-77