Παραολυμπιακοί Αγώνες 2024: Χρυσό μετάλλιο για Κωνσταντινίδη - Χάλκινο ο Στεφανίδης

Παναγιώτα Χαλκιά03 Σεπτεμβρίου 2024

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Θανάσης Κωνσταντινίδης στην κατηγορία F32 στη σφαιροβολία στους Παραολυμπιακούς Αγώνες που διεξάγονται στο Παρίσι ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Λάζαρος Στεφανίδης.

Ο Έλληνας αθλητής στην πρώτη του προσπάθεια έφτασε στα 11.17μ, στη δεύτερη στα 11.57μ και στην τρίτη στα 11.20. Η τέταρτη του βολή ήταν στα 10.94μ, η πέμπτη στα 11.92μ ενώ ολοκλήρωσε τον αγώνα με βολή στα 11.93μ, επίδοση που του έδωσε το χρυσό μετάλλιο και αποτελεί ρεκόρ Ευρώπης.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Λάζαρος Στεφανίδης, ο οποίος είχε πρώτη βολή στα 9.84μ, επίδοση που του έδωσε τη δυνατότητα να κρεμάσει στο στήθος το χάλκινο μετάλλιο. Ο Έλληνας αθλητής είχε δυο άκυρες βολές ενώ η τέταρτη ήταν στα 8.03μ και η πέμπτη στα 8.86μ ενώ ολοκλήρωσε τον αγώνα με άκυρη βολή.

Ο Δημήτρης Ζησίδης στο ίδιο αγώνισμα κατέλαβε την έκτη θέση με καλύτερη βολή στα 8.88μ. Άρχισε τον αγώνα του με βολή στα 8.64μ και συνέχισε με βολή στα 8.62μ. Η τρίτη του βολή ήταν άκυρη αλλά στην τέταρτη έκανε 8.88μ ενώ ακολούθησαν δυο άκυρες.