Παπαφλέσσεια 2024: Καλό ξεκίνημα για Πεσιρίδου, ατομικό ρεκόρ για Ξενιδάκη

Πέτρος Χαριζακλής12 Μαΐου 2024

Λίγες ημέρες μετά το 4ο Αλεξανδρινό Μίτινγκ, οι Έλληνες αθλητές δίνουν ακόμη ένα μίτινγκ στην προσπάθεια να πιάσουν όρια ή να πάρουν μια καλύτερη θέση στο ranking. Έτσι, στα Παπαφλέσσεια η Πεσιρίδου έκανε καλό ξεκίνημα στον ανοιχτό, νικητής στο ακόντιο ήταν ο Κυριαζής ενώ ατομικό ρεκόρ έκανε ο Χάρης Ξενιδάκης στα 800μ.

Στα 100μ. εμπόδια γυναικών, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια Ελισάβετ Πεσιρίδου τερμάτισε στην 2η θέση με 13.18 (0,2) κάνοντας ένα καλό ξεκίνημα στον ανοιχτό, πίσω από την Πολωνή Βόιτουνικ που τερμάτισε πρώτη με 13.17. Το βάθρο έκλεισε με την Ελβετή, Βον Γιακόφσκι, με 13.42.

Λίγες μέρες μετά το μίτινγκ στο Ντομάζλιτσε της Τσεχίας, όπου κατέλαβε την 4η θέση με καλύτερη προσπάθεια στα 76,00μ., ο Γιάννης Κυριαζής επανέλαβε ακριβώς την ίδια επίδοση στα Παπαφλέσσεια της Καλαμάτας στο ακόντιο ανδρών. Ο έμπειρος αθλητής έριξε στα 76μ. από την πρώτη προσπάθεια ενώ στη συνέχεια είχε τρεις άκυρες και δύο χαμηλότερες προσπάθειες (74,18μ. και 72,71μ.).

Τη δεύτερη θέση πήρε ο Λετονός Στρομπίντερς με 75,73μ. και το βάθρο έκλεισε ο Κωνσταντίνος Μυλωνάς με 72,80μ. επίδοση που αποτελεί φετινό του ρεκόρ στον ανοιχτό στίβο. Την επίδοση αυτή την κατάφερε στην 6η προσπάθεια.

Στα 100μ. ανδρών, πρώτος βγήκε ο Αλ Μπαλούσι από το Ομάν με 10,25. Δεύτερος ήταν ο Αμερικανός Ρόιστερ με 10.38 και τρίτος ο Έλληνας, Νίκος Παναγιωτόπουλος με 10.57.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, πρώτη τερμάτισε η Ελβετή Άτσο, με 11,45μ. ενώ η Ελληνίδα Ραφαηλία Σπανουδάκη ήταν 2η με 11.57. Στην 3η θέση τερμάτισε η Σέρβα, Τιρνάνιτς, με 11.62.

Στο άλμα εις μήκος Ανδρών, την πρώτη θέση κατέλαβε ο Νορβηγός Φλάτνες με 7.77μ. ενώ στη 2η θέση ήταν ο Νίκος Σταματονικολός με 7,71μ. (-0,5). Ο Ελληνας αθλητής κατάφερε να πετύχει φετινή καλύτερη επίδοση στην 6η του προσπάθεια καθώς έχει πετύχει δύο ακόμη μεγάλα άλματα σε Αλεξανδρινό Μίτινγκ και Διασυλλογικούς, ωστόσο ήταν με ευνοϊκό άνεμο. Την 3η θέση πήρε ο Πολωνός Κουχ με 7,44μ.

Στα 800μ. ανδρών, πρώτος βγήκε ο Πολωνός Σιεράτζκι με 1.47.36, δεύτερος τερμάτισε ο Ρουμάνος Βόιτσου με 1.47.59 και το βάθρο συμπλήρωσε ο Τούρκος Τεκσόζ με 1.47.60. Στην 4η θέση έμεινε ο Έλληνας πρωταθλητής, Χάρης Ξενιδάκης, με 1.47.91, επίδοση με την οποία ισοφάρισε το ατομικό του ρεκόρ.