ΠΑΟΚ-Ζολνόκι: 3Χ3 με εξαιρετική εμφάνιση ο Δικέφαλος στο FIBA Europe Cup

Metrosport Team23 Οκτωβρίου 2024

Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμες συναντήσεις στο FIBA Europe Cup πέτυχε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 82-66 της Ζολνόκι στο PAOK Sports Arena.

Οι παίκτες του Δικεφάλου μπήκαν αποφασισμένοι στην 3η περίοδο και «εκτόξευσαν» τη διαφορά, με κορυφαίους τους Κρούζερ (15 π.) και Ρέινολντς (13 π.).

Μετά το πρώτο διάστημα, ο ΠΑΟΚ άρχισε σταδιακά να «χτίζει» ένα μικρό προβάδισμα προς τα τέλη του δεκαλέπτου (24-19, 10'). Στο 13', μετά από καλάθι του Μπάρτλεϊ, ο Δικέφαλος βρέθηκε να έχει διψήφια διαφορά (32-21), ενώ στο τέλος του πρώτου μέρους το σκορ έγραφε 41-32, χάρη στα 5/9 τρίποντα των γηπεδούχων και τα 0/7 των φιλοξενούμενων.

Μπαίνοντας στην τρίτη περίοδο με σερί 8-0 και τρέχοντας επιμέρους 21-8 μέχρι το 30', οι ασπρόμαυροι προηγήθηκαν με +22 (62-40) και, ουσιαστικά, κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα.

Στα τελευταία 62" μπήκε στο ματς ο Παναγιώτης Λέφας, που πρόλαβε να σκοράρει, ενώ στο παρκέ πάτησε και ο Χρήστος Μανθόπουλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-19, 41-32, 62-40, 82-66

ΠΑΟΚ: Λέφας 2, Χέντερσον 6 (2), Άπσον 10 (5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Φόρεστερ 13 (4 ριμπάουντ), Ιατρίδης (2 ριμπάουντ), Περσίδης 6 (2), Κατσίβελης 7 (1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαδάκης 8 (2), Μπάρτλεϊ 4 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μανθόπουλος, Ρέινολντς 11 (1/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 λάθη), Κρούζερ 15 (1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΖΟΛΝΟΚΙ: Άιμακ 18 (11 ριμπάουντ), Λιούις 7 (2 ασίστ), Λούκατς 2, Ότο Παλάι 3 (1), Ρούντνερ (3 ριμπάουντ), Έιμπραχαμ, Σούμποτιτς 21 (4/7 τρίποντα, 10 ριπάουντ), Κρνιάσκι 6, Πέρινγκερ, Γιοβάνοβιτς 9 (7 λάθη)