ΠΑΟΚ: Το 64άρι του Σβαμπ και οι 24 βαθμοί που χάρισε

Metrosport Team22 Σεπτεμβρίου 2024

Προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ στη χθεσινή νίκη με 4-1 επί του Βόλου στο «Πανθεσσαλικό Στάδιο» για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 1 έδωσε ο Στέφαν Σβαμπ. Ο Αυστριακός ήταν και πάλι κομβικός για την ομάδα του...

Ο Δικέφαλος ανέβασε την απόδοση του και στο 24ο λεπτό ο Αυστριακός μέσος έστησε την μπάλα στην άσπρη βούλα, εκτέλεσε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1. Αυτό δεν ήταν το πρώτο εύστοχο χτύπημα από τα 11 βήματα για τον 33χρονο ποδοσφαιριστή των «ασπρόμαυρων» καθώς έχει ευστοχήσει άλλες 19 φορές στο παρελθόν από την ίδια θέση.

Την πρώτη του χρονιά στην Τούμπα ο Σβαμπ είχε σημειώσει συνολικά εννέα τέρματα, εκ των οποίων τα πέντε ήταν με πέναλτι. Την επόμενη σεζόν ο Αυστριακός πρόσθεσε πέντε γκολ στην επίθεση της ομάδας και από αυτά μόλις τα δύο ήταν από την άσπρη βούλα. Την αγωνιστική περίοδο 2022/2023 ο Σβαμπ σημείωσε τέσσερα γκολ συνολικά από τα 11 βήματα και την περσινή είχε στείλει την μπάλα στα δίχτυα 10 φορές, εκ των οποίων οι έξι ήταν με πέναλτι.

Το αξιοσημείωτο είναι ότι έχει πετύχει το 64% των τερμάτων του με την «ασπρόμαυρη» φανέλα από το σημείο του πέναλτι και οι οχτώ από τις 20 εκτελέσεις ήταν καθοριστικές αφού χάρισαν το τρίποντο και κατ' επέκταση 24 βαθμούς.