ΠΑΟΚ-Πόρτο: Ακάθεκτος ο Δικέφαλος, έκανε το 2/2 στο FIBA Europe Cup

Metrosport Team16 Οκτωβρίου 2024

Ο ΠΑΟΚ συνδύασε την ουσία με το θέαμα και επικράτησε με 89-70 της Πόρτο στο PAOK Sports Arena για την 2η αγωνιστική του FIBA Europe Cup, με τον κόσμο στο πλευρό του για πρώτη φορά μετά από πέντε μήνες.

Με τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, τους Μπάρτλεϊ (18), Φόρεστερ (15), Ρέινολντς (14) και Χέντερσον (12), ήταν μπροστά σχεδόν σε όλη την διάρκεια του ματς και έφτασε δίκαια στο ροζ φύλλο αγώνα.

Ο κόσμος αναγνώρισε την προσπάθεια της ομάδας και στο φινάλε ο Μάσιμο Καντσελιέρι αποθεώθηκε με το σύνθημα «είναι τρελός ο Ιταλός».

Ο ΠΑΟΚ απέκτησε με το καλημέρα προβάδισμα οκτώ πόντων (14-6, 5'), ενώ οι ασπρόμαυροι κατάφεραν να φύγουν ακόμα και στο +13 (26-13, 9'), για να ολοκληρώσουν την πρώτη περίοδο με το υπέρ τους 26-18 (10').

Η Πόρτο αντεπιτέθηκε και κατάφερε να μειώσει στο δίποντο (28-26, 12'), αλλά ο Παπαδάκης με τρίποντο πέτυχε το 43-30 πέντε λεπτά αργότερα (17').

Ο Δικέφαλος έκλεισε το ημίχρονο στο +8 (46-39), με τους Πορτογάλους να έρχονται ξανά σε απόσταση αναπνοής στα μέσα της τρίτης περιόδου (54-53, 26') με τρίποντο του Λάντις, ο οποίος έφερε σε ισορροπία το ματς δύο λεπτά μετά (58-58, 28').

Ο ΠΑΟΚ ήταν αποφασισμένος και πήρε ξανά προβάδισμα πέντε πόντων, χάρη στο τρίποντο του Κατσίβελη. Ο Άπσον με κάρφωμα επανέφερε τη διαφορά στο +7 για το σύνολο του Καντσελιέρι (71-64, 36'), με τον Μπάρτλεϊ να σκοράρει σε δύο βολές για το 73-64 (37') και όλα να παίρνουν τον δρόμο τους.

ΠΑΟΚ: Λέφας, Χέντερσον 12 (2/3 τρίποντα), Άπσον 7 (6 ριμπάουντ), Φόρεστερ 15 (6 ριμπάουντ), Ιατρίδης, Περσίδης 4, Κατσίβελης 8 (2/4 τρίποντα), Παπαδάκης 5 (1), Μπάρτλεϊ 18 (2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μανθόπουλος, Ρέινολντς 14 (9 ασίστ), Κρούζερ 6

Πόρτο: Καρντόσο, Μαρμπλ 3, Γκερέρο, Ντελγκάδο 5, Λάντις 17 (4/10 τρίποντα), Κιέροζ 4, Γουόσπαν, Όμλιντ 14 (2/6 τρίποντα), Σίλβα 2, Γουίλιαμς 6 (8 ριμπάουντ), Ντάγκλας 12 (1/5 τρίποντα), Φέιν 7

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 46-39, 68-63, 89-70