ΠΑΟΚ: Άργησε πολύ το αμυντικό milestone με τον Λουτσέσκου

Metrosport Team06 Νοεμβρίου 2023

Έπρεπε να παίξει 140+1 αγώνες στο Πρωτάθλημα (Κανονική Περίοδος και Play-Offs) για να δεχτεί ο ΠΑΟΚ με τον Răzvan Lucescu στον πάγκο 100 γκολ. Ο Ρουμάνος έχει πλέον συντελεστή τερμάτων στη Super League 259-101 (390-171 στο σύνολο).

Όπως αναφέρει η Ασπρόμαυρη Βίβλος το γκολ-στατιστικό ορόσημο ήταν αυτό του Κώστα Φορτούνη που έκανε το 1-4. Αλλά σε μία ξεχωριστή λίστα μπήκε και ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης, που έγινε ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού που δέχτηκε τα γρηγορότερα 4 γκολ του ΠΑΟΚ στην ιστορία, σε αγώνα που έγινε στην Αττική.

Ο Παναγιώτης Κελεσίδης το 1976 είχε χρειαστεί 54 αγωνιστικά λεπτά από το πρώτο ως το τέταρτο, ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος το 2001 έτρωγε απ' την αρχή ως το τέλος (81 λεπτά), αλλά ο Πασχαλάκης διέλυσε το ρεκόρ, με 4 γκολ σε μόλις 40 αγωνιστικά λεπτά (από το 38ο ως το 78ο).