ΠΑΟΚ: Κατάθεση ψυχής, αλλά δεν έφτανε για την είσοδο στους ομίλους του BCL

Δημήτρης Καλαϊτζής21 Σεπτεμβρίου 2024

Ο ΠΑΟΚ αν και προηγήθηκε με 13 πόντους (30-17) στα μισά της δεύτερης περιόδου, δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του προβάδισμα, γνωρίζοντας την ήττα από την Πετκίμσπορ (69-79) και παράλληλα έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στους ομίλους του BasketBall Champions League.

Ο Δικέφαλος μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +10 (22-12). Ωστόσο, ο αντίπαλος αντέδρασε και με ένα επιμέρους σκορ 8-17 μείωσε τη διαφορά στον πόντο (30-29).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στις λεπτομέρειες και μπήκε στην τελευταία περίοδο προηγούμενος με τρεις πόντους (53-50). Κάπου εκεί, οι δυνάμεις των παικτών του Καντσελιέρι έδειξαν να εξαντλούνται και «μίλησε» η...εμπειρία των τούρκων και μοιραία ο Δικέφαλος γνώρισε την ήττα και παράλληλα έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Πλέον, οι «ασπρόμαυροι» θα συνεχίσουν το ευρωπαϊκό τους ταξίδι στο Europe Cup όπου θα τεθούν αντιμέτωποι με την Πόρτο, την Σζολόνκι και την Λίμπουργκ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Μπράισον Γουίλιαμς, ο οποίος πέτυχε double-double με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο ΝτεΓουέιν Ράσελ 16 πόντους και 7 ασίστ.

Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν ο Σαβάρ Ρέινολντς με 16 πόντους και 6 ασίστ και ο Δημήτρης Κατσίβελης με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 30-29, 53-50, 69-79

ΠΑΟΚ: Λέφας, Χέντερσον 6 (2/6 τρίποντα), Άπσον 6 (5 ριμπάουντ), Φόρεστερ 9, Ιατρίδης, Περσίδης 3 (1), Κατσίβελης 12 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σκουλαριώτης, Παπαδάκης, Μπάρτλεϊ 8 (2/9 τρίποντα, 7 ασίστ), Ρέινολντς 16 (2/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Κρούζερ 9 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

ΠΕΤΚΙΜΣΠΟΡ: Φαν Μπεκ 6 (2/6 τρίποντα), Ράιτ 13 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κουρτουλντούμ, Ράσελ 16 (4/7 τρίποντα, 8 ασίστ), Κουντκέρ, Γουίλιαμς 19 (7/8 δίποντα, 5/9 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ταϊρί 12 (3/8 τρίποντα, 7 ασίστ), Σαβ 2, Γιουλτεκίν, Όλντριτζ 11 (1/4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ετσενίκε, Σενκάια