ΠΑΟΚ: Αποκαρδιωτική επιθετική εμφάνιση και ντροπιαστική ήττα από το Περιστέρι (vids)

Metrosport Team13 Ιανουαρίου 2024

Αρνητικό ρεκόρ επιθετικής συγκομιδής έκανε ο ΠΑΟΚ στον εκτός έδρας αγώνα με το Περιστέρι, για την 14η αγωνιστική της Basket League, γνωρίζοντας βαριά ήττα με 71-35 με απολογισμό 0/17 τρίποντα!

Ο Δικέφαλος έχασε, μάλιστα, κατά την διάρκεια του αγώνα τον Μπελιάουσκας, o οποίος δεν κατάφερε να βοηθήσει στο υπόλοιπο του παιχνιδιού, ενώ ο ΜακΝις, παρότι τραυματίστηκε, επέστρεψε στο παρκέ λίγα λεπτά αργότερα.

Η κούραση από τα συνεχόμενα ταξίδια ήταν κάτι παραπάνω από εμφανείς στους παίκτες του Δικεφάλου, που έκλεισαν το δεύτερο δεκάλεπτο χωρίς ασίστ και το πρώτο μέρος χωρίς τρίποντο (0/6 προσπάθειες), βρισκόμενοι στο -22 (46-24, 20'), αφού στο ίδιο διάστημα οι γηπεδούχοι είχαν 11/19 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 6/8 βολές και 13 ασίστ για 4 λάθη.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου οι γηπεδούχοι έβαλαν 11 συνεχόμενους πόντους μέχρι το 27'30" για να εκτοξεύσουν τη διαφορά στους 33 πόντους (57-24), πριν ο ΠΑΟΚ βάλει 4 πόντους για το 57-28. Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να σκέφτονται τις επόμενες υποχρεώσεις τους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-11, 46-24, 57-28, 71-35

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ (4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 λάθη) , Ντάνγκουμπιτς 2, Λοβ 19 (5/6 δίποντα, 3/3 τρίποντα) , Κασελάκης 10 (2), Τόμπσον 8 (6 ριμπάουντ) , Μήτρου-Λονγκ 12 (1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη) , Ξανθόπουλος (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πουλιανίτης 2, Ρένφρο 5 , Γουίλιαμς 4 , Χουγκάζ 6 (6 ριμπάουντ, 2 λάθη), Ζούγρης 3

ΠΑΟΚ (Τακιανός): ΜακΝίς 2 (5 ριμπάουντ) , Χάρισον 8 , Σχίζας 5 , Φρίντρικσον 4 (3 κλεψίματα, 3 λάθη) , Μαργαρίτης , Γκίλμορ 2 (8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 3 λάθη) , Τσιακμάς 6 (4 λάθη) , Τσαϊρέλης 6 (4 λάθη), Αρσενόπουλος 2, Μπελιάουσκας, Σωτηρίου , Σκουλαριώτης