ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Βάφτηκε «ασπρόμαυρο» το ντέρμπι στο Παλατάκι!

Metrosport Team26 Οκτωβρίου 2024

Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο ''PAOK Sports Arena'' την ΑΕΚ στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Stoiximan Greek Basketball League, επικρατώντας της ''Ένωσης'' με 87-82, φτάνοντας έτσι στη δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα και πρώτη εντός έδρας.

Οι ''ασπρόμαυροι'' με όπλο τους στο δεύτερο ημίχρονο την καλύτερη άμυνα, αλλά και τη βοήθεια του κόσμου που αποτέλεσε τον 6ο παίκτη του Μάσιμο Καντσελιέρι, πήραν τη νίκη στο ντέρμπι του Σαββάτου , το οποίο είχε συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ και στην ομάδα που είχε τα ηνία της αναμέτρησης.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ανέβασαν αρκετά ψηλά τον δείκτη του σκορ, αφήνοντας σε δεύτερη μοίρα την άμυνα κάτι που μαρτυρά και το τελικό σκορ της δεύτερης περιόδου με 48-49, με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες. Το σύνολο του Καντσελιέρι ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 11/17 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 8/9 βολές, 16 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 λάθη, ενώ οι παίκτες του Σάκοτα είχαν, 7/14 δίποντα, 8/15 τρίποντα, 11/13 βολές, 14 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ είχε σε μεγάλα κέφια μεταξύ άλλων και τον Κρούζερ που εμφανίστηκε σε κρίσιμα σημεία και με την άμυνα να μπαίνει σε πρώτο πλάνο οι Θεσσαλονικείς έφτασαν μέχρι και με 8 πόντους 1 λεπτό πριν την κόρνα της λήξης, ενώ νωρίτερα είχε κάνει το +5 ο Ρέινολντς.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Κρούζερ με 21 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-24, 48-49, 65-61, 87-82.

ΠΑΟΚ (Καντσελιέρι): Άπσον 8 (4 ριμπάουντ), Περσίδης 7, Μπάρτλεϊ 6 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρέινολντς 14 (7 ασίστ), Κρούζερ 21 (4/8 τρίποντα), Λέφας, Χέντερσον 3, Φόρεστερ 15 (5/8 δίποντα), Ιατρίδης, Κατσίβελης 10 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπαδάκης 3, Αντετοκούνμπο

ΑΕΚ BETSSON (Σάκοτα): Γκρέι 4 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φλιώνης, Μπράις 17 (5 ριμπάουντ), Γκόλντεν 4 (4 ριμπάουντ), Χέιλ 22 (4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Σκορδίλης 1, Χαμπ 15 (4/8 τρίποντα), Καράμπελας, Φίλλιος, Κουζμίνσκας 19 (3/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Νετζήπογλου, Κουζέλογλου