Πανελλήνιο Βόλου: Ξεκούραστα η Τζένγκο, ο αέρας δυσκόλεψε τον Καραλή

Πέτρος Χαριζακλής08 Ιουλίου 2023

Η Ελίνα Τζένγκο ουσιαστικά έκανε μια τελευταία προπόνηση πριν από τη συμμετοχή της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 που γίνεται την ερχόμενη εβδομάδα στο Εσπο. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης στον ακοντισμό είχε ουσιαστικά μια βολή στον αγώνα που έφτασε στα 58,50 μ., στην δεύτερη ήταν άκυρη και στην συνέχεια σταμάτησε τον αγώνα.

Το ασημένιο μετάλλιο στον ακοντισμό πήρε η Θεοδώρα Αραμπατζή (ΓΣ Σέρρες 93) έχοντας καλύτερη βολή στα 51,62 μέτρα, με την Αφροδίτη Μανιού (ΟΦΗ) να ακολουθεί με 47,86 μέτρα.

Δύσκολος αγώνας για το επί κοντώ

Ο αέρας έκανε δύσκολο το έργο των αθλητών του επί κοντώ και ήταν ένας από τους λόγους που ο Εμμανουήλ Καραλής δεν είδε τον πήχη να ανεβαίνει τόσο ψηλά όσο θα ήθελε. Ο “ασημένιος” πρωταθλητής του επί κοντώ μπήκε στον αγώνα στα 5,30 μ. τα οποία ξεπέρασε με την πρώτη, συνέχισε με επιτυχημένο άλμα στα 5,50 μ. και στην συνέχεια είχε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στα 5,72 μέτρα.

Στη δεύτερη θέση στο επί κοντώ ήταν ο Γιάννης Ρίζος (ΑΣ Άρης) που ξεπέρασε τα 5,10 μ. και το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Πέτρος Χατζίου (ΠΑΟ) με 5,00 μέτρα.

Στα 1.500μ. των γυναικών νικήτρια ήταν η Μέλισσα Αναστασάκης (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) με 4.26.73 και ακολούθησε η Ντενίσα Μπάλλα (ΠΓΣ) με 4:27.29 και νέο ατομικό ρεκόρ. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Ηλιάνα Χατζηπαναγιώτη (ΑΣ Σχολής Μωραΐτη) 4:31.19.

Στα 1.500μ. των ανδρών νικητής ήταν ο Πέτρος Παπαϊωάννου (Πανελλήνιος ΓΣ) με 3.51.91. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Παναγιώτης Πετρουλάκης (ΓΑΣ Ο ΙΛΙΣΣΟΣ) με 3.52.90, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Αθανάσιος Λιγώνης (Πανελλήνιος ΓΣ) με 3.54.27.