Πανελλήνιο Βόλου: Πρωτιά Αναστασάκη στη σφυροβολία, ατομικό ρεκόρ ο Μαντζουράνης

Πέτρος Χαριζακλής08 Ιουλίου 2023

Με τον συναρπαστικό τελικό στην σφυροβολία των Ανδρών ξεκίνησε το απογευματινό πρόγραμμα της πρώτης ημέρας στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα του Βόλου.

Ο Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) ήταν ο μεγάλος νικητής στο αγώνισμα με βολή στα 74,21 μέτρα. Ο αθλητής έφτασε στην έκτη του νίκη στο Πρωτάθλημα και παράλληλα έδειξε πως είναι σε πολύ καλή κατάσταση ενόψει του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Βουδαπέστης.

Ο αθλητής του Αλέξανδρου Παπαδημητρίου ξεκίνησε με 72,72 μ., συνέχισε με 72,88 μ., πέτυχε 74,21 μ. στην τρίτη προσπάθεια, ήταν άκυρος στην τέταρτη κι έκλεισε τον αγώνα του με 72,87 μέτρα. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Χρήστος Φραντζεσκάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) με 72,72 μ. στη δεύτερη προσπάθεια και το χάλκινο ο Κώστας Ζάλτος (ΓΣ Μανδρών) με 72,26 μέτρα από τη δεύτερη προσπάθεια.

Σπουδαίο ατομικό ρεκόρ έκανε ο 4ος Άγγελος Μαντζουράνης με 70,71μ. στην πέμπτη του προσπάθεια. Ο αθλητής του ΓΣ Κηφισιάς πέτυχε την δεύτερη επίδοση στην Ευρώπη στην κατηγορία Κ20.