Πανελλήνιο Βόλου: Mοιράστηκαν την πρώτη θέση στο ύψος Μέρλος και Μίτα – Πρώτος με διαφορά ο Κυριαζής στο ακόντιο

Πέτρος Χαριζακλής09 Ιουλίου 2023

Ο Ανδρέας Μίτα (Ζευς Πρέβεζας) έκανε τον καλύτερο αγώνα της ζωής του στο ύψος των Ανδρών στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα του Βόλου, αφού ξεπέρασε τα 2,19 μέτρα.

Ο άλτης της Σίλα Γέροντα πέτυχε ατομικό ρεκόρ στο αγώνισμα – είχε 2,17 μ. από φέτος- και παράλληλα έγινε ο δεύτερος αθλητής για φέτος στην Ευρώπη στην κατηγορία Κ20. Ο νεαρός στη συνέχεια είχε καλά αλλά άκυρα άλματα στα 2,22 μ., ενώ μοιράστηκε την πρώτη θέση με τον Αντώνη Μέρλο (ΠΑΟΚ), αφού αποφάσισαν να μην ολοκληρώσουν τον αγώνα μπαράζ. Ο Μίτα είχε ατομικό ρεκόρ 2,17 μ., ενώ πλέον έχει κάθε λόγο να σκέφτεται τη διάκριση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20. Δεύτερος στο ύψος ήταν ο Γιάννης Βαρβιάς (ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής) με 2,00 μέτρα.

Στον ακοντισμό των ανδρών ο Γιάννης Κυριαζής ήταν ο νικητής με 79.61 μέτρα. Στη δεύτερη θέση ήταν ο Κωνσταντίνος Μυλωνάς (Ελευθέριος Βενιζέλος) με 69.08μ. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Αλέξανδρος Γρηγοριάδης (ΣΚΑ Δράμας) με ατομικό ρεκόρ στα 67.90μ.