Πανελλήνιο Παρα Στίβου: «Έσπασε» τα ρεκόρ η Κεραμυδά, σταθεροί Σμαραγδή και Γκαβέλας

Παναγιώτα Χαλκιά01 Ιουνίου 2024

Με εντυπωσιακές επιδόσεις και αρκετά ρεκόρ ολοκληρώθηκε η πρώτη ημέρα του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παρά Στίβου που διεξήχθη στο Καυτανζόγλειο. Το περίεργο, αν και αναμενόμενο, ήταν ότι οι αγώνες έγιναν στο βοηθητικό στάδιο του γηπέδου καθώς το κεντρικό χρειάζεται πολλές διορθώσεις ακόμη.

Τρία ρεκόρ σημείωσε η Τάνια Κεραμυδά, η οποία με βολή στα 22.40μ έκανε νέο πανελλήνιο ρεκόρ στο ακόντιο, όπως και στη σφαίρα με 07.04 και στον δίσκο με 21.83μ. Η αθλήτρια μετά το τέλος των αγώνων της υποστήριξε στο metrosport.gr: «Είμαι ευχαριστημένη από τις επιδόσεις μου. Στο ακόντιο έγινε μια μεγάλη βολή, η οποία με ανεβάσει στο παγκόσμιο ranking (5η θέση και η τέταρτη απέχει μόλις 20 εκατοστά) και μου επιτρέπει να κάνω όνειρα για τη συμμετοχή μου στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Εφόσον, έκανα αυτή τη βολή σε αυτή την περίοδο, σε περίπτωση πρόκρισης στους Παραολυμπιακούς θα έχω προσδοκία για καλύτερη. Στη σφαίρα έκανα πανελλήνιο ρεκόρ και ήταν κάτι που το ήθελα γιατί είχα «κολλήσει» το 6.66μ, ένας αριθμός διαβολικός (γέλια) και ήθελα να το αλλάξω. Ο Θεός με βοήθησε και έκανε 7.04. Στο δίσκο είμαι ευχαριστημένη με την επίδοση μου γιατί κάθε φορά είχα δύο στα τρία (γέλια)».

Στο μήκος η Στέλλα Σμαραγδή επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Η Ελληνίδα αθλήτρια ήταν άκυρη στην πρώτη της προσπάθεια ενώ στη δεύτερη έκανε 5.18μ. Το τρίτο της άλμα ήταν στα 5.38μ, επίδοση που της έδωσε την πρώτη θέση, και το τέταρτο στα 5.06μ. Η πέμπτη της προσπάθεια ήταν στα 5.26μ και η τελευταία στα 5.28μ. Η Σμαραγδή έτρεξε και στα 100μ της κατηγορίας Τ47 και τερμάτισε σε 13.96. Μετά το τέλος των προσπαθειών της τόνισε στο metrosport.gr: «Χαίρομαι που είμαι υγιής και κατάφερα να συμμετέχω σε ένα ακόμη πανελλήνιο. Κέρδισα στην κατηγορία μου με μια καλή επίδοση, την οποία από όσο θυμάμαι δεν είχα κάνει τα τελευταία χρόνια. Είμαι ικανοποιημένη καθώς πριν έξι μέρες ήμουν στην Ιαπωνία όπου είχα κάνει πανελλήνιο (5.45μ). Έχω πετύχει αυτό που ήθελα αλλά αν έρθει και ένα ακόμη ρεκόρ θα είναι καλοδεχούμενο. Δεν ήρθε σήμερα αλλά τη Δευτέρα έχουμε ημερίδα και θα συμμετέχω. Θα κυνηγήσω μια καλύτερη επίδοση που θα με ανεβάσει στην παγκόσμια κατάταξη (8η θέση αυτή τη στιγμή) ενόψει και των Παραολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι. Έχω πιάσει το υψηλό όριο και ευελπιστώ να πάρει αρκετές θέσεις η Ελλάδα και να βρεθώ εκεί. ».

Ο Νάσος Γκαβέλας με οδηγό τον Θοδωρή Βροντινό ήταν ο νικητής στην κατηγορία Τ11 τερματίζοντας σε 11.32.

Χρυσό για Στεφανουδάκη, Τζούνη και Ντίμερη

Στην απόσταση των 1000μ την πρωτιά στην κατηγορία Τ11 και Τ12 πήρε ο Δημήτρης Κατσιφας με 51.05.29, στην Τ20 ο Νικόλαος Τουλίκας με 41.40.23 και στην Τ46 ο Πολύκαρπος Μπουζούρης. Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Μαρία Ευδοξία Λιακοπούλου με 57.28.04. Στα 1500μ νικήτρια στην Τ54 νικήτρια ήταν η Κατερίνα Σαράντη με 10.25 και στους άνδρες ο Χουσεϊν Δαούτ με 05.53.

Στα 100μ στην κατηγορία Τ13 νικητής ήταν ο Γιώργος Μαυρούδης με 13.46, στην Τ62 ο Κωνσταντίνος Τουρκοχωρίτης με 12.39 και στην Τ47 ο Ναντίμ Αχμάντ με 12.71, στην Τ72 ο Νίκος Γόννιος με 21.99

Στα 800μ το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Χουσεϊν Δαούτ που τερμάτισε σε 2.48.15, στην Τ20 ο Κωνσταντίνος Γεωργακόπουλος σε 02.12.59, επίδοση που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ, στην Τ11 ο Δημήτρης Ντόβας σε 04.16.19, στην Τ38 ο Αριστοτέλης Μαρίνος σε 03.02.45, στην Τ46 ο Δημήτρης Βουβόπουλος σε 03.56.16. Στις γυναίκες στην κατηγορία Τ11 νικήτρια ήταν η Ισπαχανίδου Κυριακή με 07.02.30, στην Τ20 η Σταυρούλα Παπαδοπούλου με 03.36.59, στην Τ38 η Δέσποινα Χόνδρου  με 03.56.73 και στην Τ46 η Στυλιανή Θανή με 03.57.90.

Στα 400μ στην Τ12 νικητής ήταν ο Δημήτρης Καρβέλας σε 1.26.55, στην Τ13 ο Γιώργος Μαυρουδής σε 1.05.47, στην Τ35 ο Φώτης Ντεφίδης σε 1.51.88, στην Τ37 ο Γιώργος Σεγγούνης σε 1.16.17, στην Τ46 ο Διογένης Νταής με 1.16.77. Στις γυναίκες στην Τ11 νικήτρια ήταν η Παρασκευή Καρανάτσιου σε 1.26.99

Στο μήκος γυναικών η Δήμητρα - Διαλεχτή Μεσσήνη έκανε νέο προσωπικό ρεκόρ με άλμα στα 4.73μ, όπως και η Ξανθίππη Φλωρίδου με 3.84μ. Στους άνδρες στην κατηγορία Τ20 νικητής ήταν ο Αλέξανδρος Εγγονόπουλος με 30.20

Στη σφαίρα στην κατηγορία F11 νικητής ήταν ο Λευτέρης Ζυγούρας με 10.53μ, στην F33 ο Ματέους Γκαμπριέλτσικ με 07.24μ, σ, στην Τ20 ο Ευστράτιος Νικολαϊδης με 12.70μ, στην F46 ο Δημήτρης Δημητρακόπουλος με 09.53μ, στην F52 o Γρηγόρης Ντίσλης με 06.02μ, στην F54 ο Απόστολος Βλασακίδης με 07.82μ, στην F36 ο Γιώργος Βαγιαννόπουλος με 11.72μ, στην F41 o Ραφαήλ Νικόλαος Ντίτσιος με 10.01.

Στην κατηγορία F42 νικητής ήταν ο Φώτης Ντίμερης με βολή στα 12.89μ. Ο Αθλητής μετά το τέλος του αγώνα του υποστήριξε στο metrosport.gr: «Ο αγώνας ήταν αρκετά νωρίς και μετά το ταξίδι από την Ιαπωνία είχαμε αρκετή κούραση. Ήμουν σταθερός αλλά είχα χαμηλές επιδόσεις. Εγκατέλειψα τις προσπάθειες μου γιατί δεν μπορούσα να ανταπεξέλθω. Είμαι χαρούμενος γιατί ήμουν σταθερός και ξέρω ότι αν ήμουν ξεκούραστος μπορούσα και κάτι παραπάνω. Θα ανέβουν ξανά οι επιδόσεις».

Στο ίδιο αγώνισμα στις γυναίκες στην κατηγορία F33 νικήτρια ήταν η Ανθή Λιάγκου με 05.60μ, στη F36 η Ελένη Δεμερτζή με 05.42μ, στην F46 η Στυλιανή Θάνη με 05.57μ,  και στην F63 η Χριστίνα Παβίτσου με 05.28μ

Στη δισκοβολία γυναικών νικήτρια στην κατηγορία F12 U/17 νικήτρια ήταν η Κωνσταντίνα Κατησόγλου με βολή στα 19.84μ. Στους άνδρες το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Βλασακίδης Απόστολος με βολή στα 24.06μ., στην κατηγορία F12 νικητής ήταν ο Χριστόφορος Κυριακίδης με 25.16μ, στην κατηγορία F56 ο Κώστας Τζούνης με βολή στα 42.70μ και στην F37 ο Νίκος Ρουσσόπουλος με 37.96μ.

Στο ακόντιο ανδρών της κατηγορίας F12 νικητής ήταν ο Παναγιώτης Κατσαρός με 39.79μ, στην F54 ο Εμμανουήλ Στεφανουδάκης ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου με βολή στα 30.14μ, στην F40 ο Άγγελος Χριστοδούλο με 17.16μ, στην F37 o Κωνσταντίνος Γελές με 32.16μ, στην F11 ο Ιωακείμ Κατσικάς με 21.09μ  και στην F57 ο Λάμπρος Καραντωνάκης με 32.90, επίδοση που αποτελεί νέο ρεκόρ.